Uutiset / 26.05.2010

Tekijäjärjestöt koolla Sanoma Newsistä

Tilannepäivityksen lisäksi järjestöt sopivat useista jatkotoimista, jos uutta tai muokattua sopimusmallia aletaan jälleen tarjota.

Jos sinulle tarjotaan Sanoma Newsistä sopimusta, ota välittömästi yhteyttä Journalistiliittoon (petri.savolainen@journalistiliitto.fi) ja omaan tekijäjärjestöösi.
Pyydä tekijäjärjestösi juristia lukemaan sopimus, ennen kuin laitat nimesi paperiin.
Järjestöt ovat edelleen valmiita neuvotteluihin Sanoma Newsin kanssa. Jo viime keväänä 560 freelanceria antoi valtakirjan Journalistiliitolle neuvotteluiden käymiseksi kollektiivisesti. Myös uusia valtakirjoja otetaan vastaan.


Katso myös

Kaikki uutiset

Työpaikkani on lakossa, olenko minä? Katso ohjeet Journalistiliiton jäsenelle

Kokosimme tähän muutamia asioita, jotka on hyvä tietää tällaisella työpaikalla.

Maanpakolaistoimitukset verkostoituvat Latinalaisessa Amerikassa

Työhön liittyvät turvallisuusriskit ja rajoitukset ovat ajaneet yhä useampia journalisteja ja viestimiä maanpakoon Latinalaisessa Amerikassa. Uusi yhteistyöverkosto (Relpex) pyrkii helpottamaan paenneiden työtä ja oloa.

Lehdistön ja kustannustoimittajien uudet sopimukset: Palkat nousevat, tasa-arvoiset perhevapaat, itsensätyöllistäjien neuvottelut

Lue tarkemmin, miten lehdistön ja kustannustoimittajien palkat nousevat sopimuskaudella.