Uutiset / 15.04.2025

Suomen Journalistiliitto: Turkin pitää vapauttaa ruotsalaistoimittaja Joakim Medin välittömästi 

Ruotsalaisen Dagens ETC:n toimittaja Joakim Medin pidätettiin 27. maaliskuuta välittömästi hänen laskeuduttuaan Istanbuliin. Kuva: Daniel Wiklander

Ruotsalaistoimittaja Joakim Medin on edelleen pidätettynä Turkissa. Suomen Journalistiliitto tukee Ruotsin liittoa sen ponnisteluissa Medinin vapauttamiseksi.

Ruotsalaisen Dagens ETC:n toimittaja Medin pidätettiin 27. maaliskuuta välittömästi hänen laskeuduttuaan Istanbuliin. Turkin viranomaisten mukaan Mediniä on etsitty vuosia. Häntä syytetään ”aseelliseen terroristijärjestön jäsenyydestä” ja presidentti Recep Tayyip Erdoğanin loukkaamisesta.

Medinin oli tarkoitus raportoida muun muassa Istanbulin suurista mielenosoituksista.

Ruotsin Journalistiliitto, maan ulkoministeriö ja lukuisat kansainväliset järjestöt ovat vaatineet Medinin vapauttamista, toistaiseksi tuloksetta.

”Journalismi ei ole rikos. Yhdymme kattojärjestömme EFJ:n sekä Ruotsin liiton vaatimuksiin vapauttaa Medin välittömästi”, Suomen Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Mediatietojen mukaan Medin on siirretty korkean turvallisuuden vankilaan ja hänellä on myös asianajaja. Medin voi tilanteeseen nähden hyvin, mutta vaatimukset journalistin vapauttamiseksi kaikuvat kuuroille korville.

Turkin sananvapaustilanne on erittäin vaikea. Toimittajat ilman rajoja -järjestön vuoden 2024 tilastoissa Turkki oli sijalla 158 yhteensä 180 maan joukossa. Maassa on edelleen useita journalisteja vankilassa, ja viime viikkojen protestien aikana useita journalisteja on pidätetty.


Katso myös

Kaikki uutiset

Muutoksia jäsenmaksun maksamiseen e-laskulla: Varmista oikea maksun määrä

Työsuhteinen jäsenen e-laskuun ei enää ole merkitty edellisen kuukauden maksettua summaa valmiiksi.

Nicaraguan uutispimennys syvenee: Valtaosa journalisteista on maanpaossa, loput hiljakseen

Ainoastaan pääkaupungista Managuasta löytyy jokunen itsenäinen media ja nekin altistuvat itsesensuurille ja valtion vakoilulle. Nicaraguan hallinto yhdistää useita sorron menetelmiä hiljentääkseen toimittajat: muun muassa pelottelua, takavarikointeja, vangitsemisia ja pakotettua maastamuuttoa.

Ylen itsensätyöllistäjä: Älä kiirehdi puitesopimuksesi uusimista – liitto neuvottelee parhaillaan työehdoista ja vähimmäispalkkioista

Neuvottelujen piirissä ovat myös ne itsensätyöllistäjät, jotka tekevät työtä Ylelle väliportaan, kuten osuuskunnan tai tuotantoyhtiön, kautta.