Uutiset / 14.04.2010

RTTL: Diakin lopetus harkittava uudelleen

Lyhyellä varoitusajalla tehty päätös on sekä oppilaitokselle että opiskelijoille kohtuuton. Se vaarantaa viestinnän koulutuslinjalla nyt opiskelunsa aloittaneiden mahdollisuuden saada korkealuokkaista opetusta opintojensa loppuun saakka.

RTTL kantaa huolta media-alan ylikoulutuksesta, journalistisen koulutuksen tasosta ja opiskelijoiden mahdollisuudesta työllistyä opintojen jälkeen alan töihin. Yksittäisen viestinnänlinjan lakkauttaminen ilman valtakunnallista mediakoulutuksen yhteismitallista arviointia on kuitenkin RTTL mielestä hätiköityä.

RTTL toivoo, että opetusministeriö aloittaa valtakunnallisen oppilaitosten medialinjojen arvioinnin, jossa kiinnitetään eritystä huomiota journalistisen opetuksen tasoon, opetuksen resursseihin ja oppilaiden työllistymiseen valmistumisensa jälkeen.

Radio- ja televisiotoimittajien liitto ry.
Puheenjohtaja Tapio Räihä
040 553 1918


Katso myös

Kaikki uutiset

Työpaikkani on lakossa, olenko minä? Katso ohjeet Journalistiliiton jäsenelle

Kokosimme tähän muutamia asioita, jotka on hyvä tietää tällaisella työpaikalla.

Maanpakolaistoimitukset verkostoituvat Latinalaisessa Amerikassa

Työhön liittyvät turvallisuusriskit ja rajoitukset ovat ajaneet yhä useampia journalisteja ja viestimiä maanpakoon Latinalaisessa Amerikassa. Uusi yhteistyöverkosto (Relpex) pyrkii helpottamaan paenneiden työtä ja oloa.

Lehdistön ja kustannustoimittajien uudet sopimukset: Palkat nousevat, tasa-arvoiset perhevapaat, itsensätyöllistäjien neuvottelut

Lue tarkemmin, miten lehdistön ja kustannustoimittajien palkat nousevat sopimuskaudella.