Uutiset / 14.04.2010

RTTL: Diakin lopetus harkittava uudelleen

Lyhyellä varoitusajalla tehty päätös on sekä oppilaitokselle että opiskelijoille kohtuuton. Se vaarantaa viestinnän koulutuslinjalla nyt opiskelunsa aloittaneiden mahdollisuuden saada korkealuokkaista opetusta opintojensa loppuun saakka.

RTTL kantaa huolta media-alan ylikoulutuksesta, journalistisen koulutuksen tasosta ja opiskelijoiden mahdollisuudesta työllistyä opintojen jälkeen alan töihin. Yksittäisen viestinnänlinjan lakkauttaminen ilman valtakunnallista mediakoulutuksen yhteismitallista arviointia on kuitenkin RTTL mielestä hätiköityä.

RTTL toivoo, että opetusministeriö aloittaa valtakunnallisen oppilaitosten medialinjojen arvioinnin, jossa kiinnitetään eritystä huomiota journalistisen opetuksen tasoon, opetuksen resursseihin ja oppilaiden työllistymiseen valmistumisensa jälkeen.

Radio- ja televisiotoimittajien liitto ry.
Puheenjohtaja Tapio Räihä
040 553 1918


Katso myös

Kaikki uutiset

Helatorstai vaikuttaa liiton palveluihin

Helatorstaita vietetään 14. toukokuuta. Silloin Journalistiliiton toimisto on suljettuna, samoin jäsenpalvelumme ja lakineuvontamme. 

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.

Suomen tuki maanpakoon tulleille toimittajille on vähäistä ja satunnaista

Suomeen maanpakoon tulleet toimittajat eivät pysty jatkamaan täällä toimittajan työtään, koska täältä puuttuvat toimittajien tukemiseen vaadittavat rakenteet, kertoo kahdeksan suomalaisen sananvapauden puolesta toimivan järjestön teettämä selvitys.