Uutiset / 14.08.2014

Olitko Smash Asemissa 2006? EIT kaipaa kuviasi!

Euroopan ihmisoikeustuomioistuin (EIT) on pyytänyt Journalistiliitolta valokuvia ja videoita Smash Asem -mielenosoituksesta, joka järjestettiin Helsingissä 2006. Journalistiliitto pyytää siksi paikalla olleita journalisteja, joilla on tapahtumasta materiaalia, toimittamaan sen liitolle. Toivomme saavamme materiaalin viimeistään 22.8. eli ensi viikon perjantaihin mennessä.

Materiaalia voidaan käyttää todistusaineistona EIT:n käsittelyssä, joka liittyy Suomen Kuvalehden valokuvaajan Markus Pentikäisen tapaukseen. Pentikäinen oli työtehtävissä Smash Asemissa, kun poliisi otti hänet kiinni ja piti kiinni otettuna lähes 18 tuntia. Pentikäinen tuomittiin myöhemmin käräjäoikeudessa niskoittelusta poliisia vastaan.

Viime helmikuussa Euroopan ihmisoikeustuomioistuin katsoi äänin 5-2, että Suomen valtio ei syyllistynyt tapauksessa sananvapauden loukkaukseen. Kesäkuussa EIT kuitenkin otti tapauksen uuteen käsittelyyn.

Tapaus on journalistien sananvapauden kannalta merkittävä koko Euroopassa: voiko poliisi siirtää ja pidättää toimittajia tapahtumien keskipisteestä vedoten yleiseen turvallisuuteen?

Ulkoministeriö on vedonnut EIT:ssä, että tapahtumassa oli erillinen kuvausalue toimittajille. Journalistiliitolla ei kuitenkaan ole tietoa väitetystä kuvausalueesta. Jos olet ollut kuvausalueella, pyydämme kertomaan missä kuvausalue on ollut ja mahdollisesti liittämään viestiisi valokuvia alueesta. Videoiden ja kuvien lisäksi meille on apua myös kirjallisista kuvausalueen kuvailuista.

Tämä auttaa meitä ajamaan yhteistä sananvapausasiaa, jolla on suuri merkitys toimittajien työlle tulevaisuudessa.

 

Otathan yhteyttä Markus Pentikäisen oikeusavustajaan, Journalistiliiton lakimieheen Jussi Salokankaaseen, jussi.salokangas@journalistiliitto.fi tai 0503776211.


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.

Liitto tukenasi kesälläkin

Jäsenet voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä lakiasioissa. Juhannusaattona perjantaina 20.6. toimistomme on suljettu.

Journalistiliitto lahjoittaa rahaa Gazan journalistien turvaksi

Lahjoitus ohjataan Palestiinan journalistien perustamiin solidaarisuuskeskuksiin, joissa journalistit voivat työskennellä turvallisesti. Journalistiliitto on useasti vedonnut Gazan journalistien puolesta.