Uutiset / 29.04.2011

Lehdistössä sopimukseton tila 1.5. alkaen

Työehtosopimuksen voimassaolon päätyttyä alkaa ns. sopimukseton tila. Aiemman sopimuksen ehtoja noudatetaan kuitenkin edelleen toistaiseksi. Työehdot eivät siis muutu.

(T.Oras)


Katso myös

Kaikki uutiset

Muutoksia jäsenmaksun maksamiseen e-laskulla: Varmista oikea maksun määrä

Työsuhteinen jäsenen e-laskuun ei enää ole merkitty edellisen kuukauden maksettua summaa valmiiksi.

Nicaraguan uutispimennys syvenee: Valtaosa journalisteista on maanpaossa, loput hiljakseen

Ainoastaan pääkaupungista Managuasta löytyy jokunen itsenäinen media ja nekin altistuvat itsesensuurille ja valtion vakoilulle. Nicaraguan hallinto yhdistää useita sorron menetelmiä hiljentääkseen toimittajat: muun muassa pelottelua, takavarikointeja, vangitsemisia ja pakotettua maastamuuttoa.

Ylen itsensätyöllistäjä: Älä kiirehdi puitesopimuksesi uusimista – liitto neuvottelee parhaillaan työehdoista ja vähimmäispalkkioista

Neuvottelujen piirissä ovat myös ne itsensätyöllistäjät, jotka tekevät työtä Ylelle väliportaan, kuten osuuskunnan tai tuotantoyhtiön, kautta.