Uutiset / 08.08.2013

Kotimaan uusimman avustajasopimuksen voi allekirjoittaa

Toinen 10.7.2013 päivätty avustajasopimus, josta on neuvoteltu liiton juristin kanssa, on merkittävästi parempi. Sopimuksella laajennetaan hyväksyttävissä määrin Kotimaan tekijänoikeuksia, ja liitto voi suosittaa tämän sopimuksen allekirjoittamista. Freelancerin on hyvä tiedostaa, että laajemmasta oikeudenluovutuksesta kannattaa pyytää korotetumpi palkkio.

Mikäli et ole saanut uudempaa sopimusta, pyydä uutta sopimusta Kotimaan vastaavalta päätoimittajalta.


Katso myös

Kaikki uutiset

Riippumaton media ajettu ahtaalle Turkissa

Ruotsalainen toimittaja Joakim Medin pidätettiin terrorismiepäilyjen nojalla. Hän vietti 51 päivää turkkilaisessa vankilassa ja sai yhdeksän kuukauden ehdollisen vankeustuomion. Hän pääsi palaamaan Ruotsiin toukokuun puolivälissä.

Liiton neuvottelema sopimus nostaa palkkoja Yleisradiossa sekä elokuva- ja tv-tuotannoissa

Journalistiliiton neuvottelemat palkankorotukset tulevat kesäkuun alussa Yleisradiossa sekä elokuva- ja tv-tuotannoissa.

Helatorstaina palvelumme suljettu

Helatorstaita vietetään 29. toukokuuta. Silloin liiton lakineuvonta ja jäsenpalvelu ovat suljettuna. Helatorstain aattona 28.5. ja perjantaina 30.5. palvelemme jäseniämme normaalisti.