Uutiset / 04.12.2014

Sanoman Kids Mediasta joutuu lähtemään kaksi

Sanoma Media Finland lakkauttaa kaksi työtehtävää Kids Media -yksikön Kirjat ja kerhot -toimitustiimistä, kertoo Sanoma tiedotteessaan. Alun perin vähennettäviä tehtäviä arvioitiin olevan neljä.

Sanoma kertoo myös muuttavansa Kirjat ja kerhot -tiimin painopistettä digitaalisiin konsepteihin ja siirtävänsä kirjakerholiiketoimintaa entistä vahvemmin verkkokauppaan.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.

Lue vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Media-alan kesätyöntekijä tai harjoittelija! Oman alan työ voi olla jännittävää ja tuntua näytön paikalta. Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Katso muistilista siitä, kuinka saat kesätyön ja harjoittelun sujumaan hyvin.

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.