Uutiset / 04.12.2014

Sanoman Kids Mediasta joutuu lähtemään kaksi

Sanoma Media Finland lakkauttaa kaksi työtehtävää Kids Media -yksikön Kirjat ja kerhot -toimitustiimistä, kertoo Sanoma tiedotteessaan. Alun perin vähennettäviä tehtäviä arvioitiin olevan neljä.

Sanoma kertoo myös muuttavansa Kirjat ja kerhot -tiimin painopistettä digitaalisiin konsepteihin ja siirtävänsä kirjakerholiiketoimintaa entistä vahvemmin verkkokauppaan.


Katso myös

Kaikki uutiset

67 kuollutta, 135 kadonnutta – journalistien ja mediatyöntekijöiden karmea vuosi 2025  

Suurimmat lehdistönvapauden viholliset ovat Venäjän presidentti Vladimir Putin, Taliban-johtaja Haibatullah Akhundzada Afganistanissa, Israelin armeija, Myanmarin de facto sotilashallinto sekä Jalisco New Generation -huumekartelli Meksikossa.  

Journalistiliitto kannattaa yrittäjien eläkeuudistuksen päälinjaa – vaatii hienosäätöä

Freelancer-jäsenten näkökulmasta se, että Yel-maksu jatkossa määräytyisi verotettavan ansiotulon kautta alan työsuhteisen työntekijän kuukausittaisen mediaaniansion sijaan, olisi haluttu muutos parempaan suuntaan.

Journalistiliitto: STT:n rapautuminen uhkaa kansalaisten oikeutta tietoon

STT on ilmoittanut aloittavansa muutosneuvottelut, joiden seurauksena työnsä voi menettää 25 työntekijää. Neuvottelut koskevat 88 työntekijää.