Uutiset / 11.10.2024

Journalistiliitto: Suomi tarvitsee mediapoliittisen ohjelman ja mediatukijärjestelmän

Suomi tarvitsee mediapoliittisen ohjelman ja mediatukijärjestelmän, jonka painopisteenä on sisällön tekeminen ja pyrkimyksenä sivistyksen lisääminen ja lukutaitoisen väestön kehittäminen. Journalistiliitto painottaa ohjelmaa ja tukijärjestelmää kulttuuripoliittisesta selonteosta antamassaan lausunnossa.

Liitto kannattaa selonteossa esille nostettuun tarpeeseen parantaa lasten- ja nuorten luku-, kieli- ja mediataitoja. Yksi keskeinen toimenpide tämän toteuttamiseksi on laskea kirjojen ja lehtien arvonlisäverokanta nollaan.

On hienoa, että selonteko on ymmärtänyt kulttuurin tekijöiden keskeisen roolin ja heidän asemansa parantamisen, Journalistiliitto toteaa. Tekijöissä on huomattavasti itsensätyöllistäjiä. EU-komissio antoi syksyllä 2022 suuntaviivat itsensätyöllistäjien kollektiivisesta neuvotteluoikeudesta. Varmistamalla, että neuvotteluoikeus toteutuu myös Suomessa, voidaan vaikuttaa kulttuurialan itsensätyöllistäjien toimeentuloon ja asemaan työmarkkinoilla.

Luonnoksessa kulttuuripoliittiseksi selonteoksi ei ole lainkaan mainintaa Yleisradiosta, vaikka se on merkittävä kulttuuri-instituutti. Ylen lakisääteisenä tehtävänä on tuottaa, luoda, kehittää ja säilyttää kotimaista kulttuuria, taidetta ja virikkeellistä viihdettä sekä tukea suomalaisen kulttuuriperinnön vaalimista, suvaitsevaisuutta, yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja kulttuurista moninaisuutta sekä huolehtia ohjelmatarjonnasta myös vähemmistö- ja erityisryhmille.

Journalistiliiton näkökulmasta näitä Ylen kulttuuritehtäviä on vaalittava ja tuettava. Yle on myös keskeinen kotimaisen elokuvan rahoittaja, mikä valitettavan usein unohtuu Yleä koskevissa keskusteluissa.

Lausuntopyyntö luonnoksesta valtioneuvoston kulttuuripoliittiseksi selonteoksi täällä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Riippumaton media ajettu ahtaalle Turkissa

Ruotsalainen toimittaja Joakim Medin pidätettiin terrorismiepäilyjen nojalla. Hän vietti 51 päivää turkkilaisessa vankilassa ja sai yhdeksän kuukauden ehdollisen vankeustuomion. Hän pääsi palaamaan Ruotsiin toukokuun puolivälissä.

Liiton neuvottelema sopimus nostaa palkkoja Yleisradiossa sekä elokuva- ja tv-tuotannoissa

Journalistiliiton neuvottelemat palkankorotukset tulevat kesäkuun alussa Yleisradiossa sekä elokuva- ja tv-tuotannoissa.

Helatorstaina palvelumme suljettu

Helatorstaita vietetään 29. toukokuuta. Silloin liiton lakineuvonta ja jäsenpalvelu ovat suljettuna. Helatorstain aattona 28.5. ja perjantaina 30.5. palvelemme jäseniämme normaalisti.