Uutiset / 27.11.2024

Hanne Aho Julkisen sanan neuvoston kannatusyhdistyksen hallituksen puheenjohtajaksi

Hanne Aho valittiin Julkisen sanan neuvoston kannatusyhdistyksen Jusanekin hallituksen puheenjohtajaksi. Kuva: Pekka Holmström

Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho on valittu Julkisen sanan neuvoston kannatusyhdistyksen Jusanekin hallituksen puheenjohtajaksi. Aho toimii tehtävässä 2025–2026.

Jusanek huolehtii Julkisen sanan neuvoston toiminnan organisoimisesta, rahoituksesta ja muusta tukemisesta.

”Julkisen sanan neuvostolle tehtyjen kanteluiden määrä on kasvanut merkittävästi. Sen syynä on keskustelun polarisoituminen”, Hanne Aho sanoo.

”JSN huolehtii osaltaan siitä, että suomalaisten luottamus mediaan säilyy hyvänä ja että journalistit noudattavat alan pelisääntöjä. Sen rooli luottamuksen rakentajana on yhä tärkeämpi.”

Maanantaina 25. marraskuuta pidetyssä kokouksessaan Jusanek päätti, että neuvoston perussopimuksen allekirjoittaneet yhteisöt lisäävät rahoitustaan neuvoston toimintaan. Oikeusministeriö vähentää JSN:lle maksamaa avustusta ensi vuonna noin 30 000 eurolla. Ministeriön tuki on ensi vuonna 102 000 euroa vuodessa, ja se kattaa neuvoston kuluista noin viidenneksen.

Iltalehden toimittaja Tuuli Tahkokorpi ja freelance-toimittaja, viestintäyrittäjä Pasi Kivioja ja Svenska Ylen sisältöpäällikkö Jonas Jungar on valittu edustamaan mediaa Julkisen sanan neuvostossa JSN:ssä kaudella 2025–27. Kivioja on toiminut neuvostossa aiemmin jäsenenä 2014–15 ja varapuheenjohtajana 2016–17.

Varajäseniksi on valittu freelance-toimittaja Heidi Laaksonen (Tahkokorpi) ja Tampereen yliopiston dosentti, Vaasan yliopiston yliopistonlehtori Teija Waaramaa (Kivioja) ja Yle Keski-Suomen ja Etelä-Savon uutistoimittaja Terhi Pirilä-Porvali (Jungar),

Neuvostossa on puheenjohtajan lisäksi kahdeksan median edustajaa ja viisi yleisön edustajaa. Median edustajat valitaan JSN:n kannatusyhdistyksen syyskokouksessa tehtyjen esitysten pohjalta. Yleisön edustajat neuvosto valitsi avoimen haun perusteella.

Lähde: JSN:n tiedote


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: EU-rahoituksen leikkaaminen kurjistaa media- sekä elokuva- ja tv-alaa

Eurooppalaiset media- ja kulttuurijärjestöt ovat huolissaan EU-tasoisen rahoituksen leikkausuhasta. Suomen Journalistiliitto on liittynyt mukaan järjestöjen yhteiseen kannanottoon, joka on luovutettu Euroopan neuvostolle.

Kysyimme sadalta mediapäättäjältä: Kaksi lupasi nostaa freen palkkioita

”Freelle kuuluu samanlainen korotus kuin median vakituiselle työntekijälle. Tulemme jatkossakin muistuttamaan palkkioiden korottamisesta vastaavasti. Edelleen pyrimme myös sopimaan lehtien kanssa palkkioiden korotuksista ja muista ehdoista”, sanoo edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

Sisäpiiritietoja ei pidä piilottaa hallinnollisen taakan varjolla

Eduskunta käsittelee parhaillaan hallituksen esitystä sijoituspalvelulain muuttamiseksi. Hallitus haluaa kumota sijoituspalveluyritysten velvollisuuden ylläpitää sisäpiirirekisteriä sekä sijoituspalveluyritysten sisäpiiriläisten velvollisuuden tehdä sisäpiiri-ilmoituksia. Esitystä perustellaan hallinnollisen taakan keventämisellä. Ammattiliitto Pro ja Journalistiliitto eivät perusteluja niele.