Uutiset / 03.01.2020

Elokuva- ja tv-alan neuvottelut keskeytetty

Journalistiliitto ja Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto Teme ovat neuvotelleet tänään 3.1. Paltan kanssa sovitusti elokuva- ja tv-tuotantoa koskevasta työehtosopimuksesta. Neuvottelut on toistaiseksi keskeytetty eikä uusia aikoja ole sovittu. Journalistiliitto ja Teme ovat nostaneet neuvotteluissa keskeiseksi asiaksi työssäjaksamisen ongelmat ja pitkät työpäivät. Vuorokautisen työajan rajaaminen ja lainmukainen vuorokausilepo ovat keskeiset asiat, johon Journalistiliitto ja Teme ovat pyytäneet Paltalta vastaesitystä jo ennen joulua. Tänään saatu työnantajapuolen mitätön esitys osoitti, että toistaiseksi ei ole edellytyksiä jatkaa neuvotteluja. Työehtosopimus päättyi 31.12.2019. Jälkivaikutuksen perusteella työehtosopimuksen voimassaolon päättymisen jälkeen eli sopimuksettomassa tilassa, työsuhteen ehdot määräytyvät yhä päättyneen työehtosopimuksen mukaisesti, kunnes uusi työehtosopimus tulee voimaan tai ehdoista on sovittu työnantajan ja työntekijän kesken.

Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.

Järjestöt vetoavat tietokirjallisuuden valtionrahoituksen kasvattamiseksi

Valtion kirjallisuuden tukemiseen kohdistamista kirjastoapurahoista 90 prosenttia jaetaan kaunokirjallisuuden ja 10 prosenttia tietokirjallisuuden tekijöille. Valtaosa Suomessa julkaistavasta kirjallisuudesta on tietokirjallisuutta; tällä hetkellä tietokirjojen osuus on noin 70 prosenttia.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.