Uutiset / 01.09.2011

Ylen tes-neuvottelut käynnistyneet

 

Olemme aloittaneet neuvottelut uudesta työehtosopimuksesta työnantajaliiton kanssa 22.8.2011. Tämä kierros on rahakierros mutta jos neuvottelutulosta ei saavuteta, on koko sopimus puolin ja toisin irtisanottavissa päättymään syyskuun loppuun.

 

Ensimmäisen tapaamisen tarkoituksena oli kartoittaa mitä osapuolet ajattelevat työmarkkinatilanteesta. Samoin kuulimme toimitusjohtaja Lauri Kivisen esityksen Ylen rahoituksesta ja budjettitilanteesta.

Työmarkkinaratkaisuja on tehty hyvin usein niin, että palkkaratkaisuissa on sekä yleiskorotus että yrityksissä sovittava palkankorotuspotti. Aikapalkkapuolen sopimuksen lisäksi myös Yhtyneet-sopimukseen eli freepalkkioihin tarvitaan tarkistuksia. Yhtyneet-sopimuksen korotusprosentit ovat aiemmin noudattaneet aikapalkkapuolen työehtosopimuksen korotusprosentteja. Aikapalkkaisten työryhmätyöt on pääosin käsitelty, mutta palkkaratkaisua ei vielä ole.

Neuvotteluja jatketaan ensi maanantaina 5.9.2011 klo 10.

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Ehdota Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnon saajaa

Esityksiä palkittaviksi voivat tehdä liiton jäsenyhdistykset, osastot ja yksittäiset jäsenet. Jätä ehdotuksesi viimeistään 13.3.

Ilmoita yhdistyksesi lomapaikka kaikkien jäsenten käyttöön

Kokoamme liiton verkkosivuille listaa yhdistysten lomapaikoista, joita kaikki liiton jäsenet voivat vuokrata. Katso ohje miten ilmoitat tiedot uudelle sivulle.

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Tammikuun e-lasku tulee helmikuun alussa. Seuraa sähköpostiasi, ja tarvittaessa tarkista roskapostilaatikko.