Uutiset / 28.08.2026

Yhdistelmävakuutus etenee: uusi työttömyysturvamalli eduskunnan käsiteltäväksi

Uusi yhdistelmävakuutus etenee. Asiaa koskeva hallituksen esitys on annettu eduskunnalle.

Yhdistelmävakuutus on uusi työttömyysturvan malli, joka on suunnattu henkilöille, jotka saavat toimeentulonsa useista eri lähteistä samanaikaisesti, esimerkiksi palkkatyöstä ja yritystoiminnasta. Sen tavoitteena on mahdollistaa työssäoloehdon kerryttäminen eri tulomuodoista yhdistämällä ne saman vakuutuksen piiriin. Tähän asti työttömyysturva on koskenut vain palkkatyötä tai yrittäjätyötä, mutta ei molempia samalla kertaa.

”Journalistiliitto on esittänyt pitkään, että myös työttömyysturvassa voisi vakuuttaa työsuhteisen ja yrittäjätyön”, sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen. Tällä hetkellä ansiosidonnaista työttömyysturvaa voi kerryttää vain joko työntekijänä tai yrittäjänä, mutta ei samanaikaisesti.

”Vaikka esitykseen sisältyy kriittisiä ja myös epävarmoja kohtia, on tämä merkittävä askel oikeaan suuntaan. Tämä on tulevaisuuden työelämäsääntelyä. On tärkeä seurata, miten uusi malli käytännössä toimii ja tarvittaessa nopeastikin korjata lainsäädäntöä, mikäli se ei toimi toivotulla tavalla”, Savolainen sanoo.

Kulttuurialan liitot ovat olleet huolissaan nyt voimaan tulevasta yhdistelmävakuutuksen mallista.

Jotta uudistus toimisi, työvoimapoliittiseen arviointiin pitäisi tehdä merkittäviä täsmennyksiä ja muutoksia. Työvoimapoliittisella arviolla on ratkaiseva merkitys työttömyysturvan kannalta, mutta siihen ei ole tällä hetkellä mahdollista hakea muutosta itsenäisesti. Tämä heikentää hakijan oikeusturvaa.


Katso myös

Kaikki uutiset

Voit nyt lisätä pressikorttiin kuvasi

Sähköinen pressikortti löytyy Journalistiliiton jäsenten mobiilisovelluksesta. Sovellus uudistui kesän aikana. Löydät sovelluksesta helpommin esimerkiksi jäsenetusi.

Media-ala vetoaa pelastustoimen ensitiedotteiden palauttamiseksi

Medialiitto, Journalistiliitto ja Yle korostavat yhdessä, että kyse on kansalaisille tärkeän luotettavan tiedonsaannin turvaamisesta. Kansalaisten tiedonsaanti poikkeustilanteista ei voi olla kiinni siitä, ehtiikö tai haluaako kulloinkin vuorossa oleva virkahenkilö tiedottaa.

Pohjoismaiden journalistiliitot: Syvä huoli Islannin uutismedian ja journalismin heikentymisestä

Toimitukset ovat olleet taloudellisen paineen alla jo vuosien ajan samalla, kun mainostulot ovat siirtyneet globaaleille teknologiayhtiöille. Islannin pienet mediamarkkinat ovat erityisen haavoittuvaisia taloudellisille ja teknologisille muutoksille.