Uutiset / 09.03.2017

Työttömyyskassa Finkassa talousepäselvyyksiä – ei vaikutusta journalistien työttömyysturvaan

Työttömyyskassa Finkan kassanjohtajan työsuhde on purettu torstaina 9. maaliskuuta taloudellisten epäselvyyksien takia. Tämänhetkisten tietojen mukaan epäselvyydet koskevat alle 50 000 euron suuruista summaa. Asia annetaan poliisin tutkittavaksi. Suurin osa Journalistiliiton työsuhteisista jäsenistä on myös työttömyyskassa Finkan jäseniä. Finkan ansiosidonnaisen työttömyysturvan piirissä on journalistien lisäksi muun muassa näyttelijöitä ja muusikoita. Paljastuneilla talousepäselvyyksillä ei ole vaikutusta Finkan jäsenten työttömyysturvaan, kassan talouteen, toimintaan tai jäsenmaksuihin. Kassan työt jatkuvat normaalisti, ja toimintaa johdetaan nyt tilapäisin johtamisjärjestelyin. Uuden kassanjohtajan haku on käynnissä. Finkan hallitus on ryhtynyt kaikkiin tarvittaviin toimenpiteisiin tapauksen selvittämiseksi. Myös Finkan valvontaprosessien riittävyys ja niihin tarvittavat korjaukset selvitetään. Finka kertoo tiedotteessaan, että asiasta tiedotetaan tarvittaessa lisää 15. maaliskuuta Finkan hallituksen kokouksen jälkeen. Lisätietoja antavat tarvittaessa Finkan hallituksen varapuheenjohtaja Ahti Vänttinen, 040 342 4412 ja hallituksen jäsen Marko Laitala, 040 342 4412.

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.

Lue vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Media-alan kesätyöntekijä tai harjoittelija! Oman alan työ voi olla jännittävää ja tuntua näytön paikalta. Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Katso muistilista siitä, kuinka saat kesätyön ja harjoittelun sujumaan hyvin.

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.