Uutiset / 24.11.2014

Sinulla on oikeus koulutukseen! Toteutuuko se – vastaa kyselyyn

”Työntekijällä on oikeus keskimäärin kahden päivän koulutusaikaan vuodessa työsuhteen alusta lukien.” Näin on kirjattu lehdistön työehtosopimukseen, joka takaa työntekijälle oikeuden osallistua ammatilliseen koulutusohjelmaan (TAKO). Sama periaate on kirjattu myös kustannustoimittajien sopimukseen (KAKO). Koulutuksen pelisäännöt löydät täältä.

Oletko saanut osallistua koulutukseen sovitulla tavalla? Entä minkälaisia koulutustarpeita sinulla on juuri nyt? Vastaa kyselyyn ja vaikuta! Vastaukset antavat liitolle tietoa kouluttautumisen pullonkauloista, joita tulee avata. Samalla saamme evästä liiton oman koulutustoiminnan suunnitteluun. Siirry kyselyyn tästä. Vastaaminen vie noin 10 minuuttia.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.

Lue vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Media-alan kesätyöntekijä tai harjoittelija! Oman alan työ voi olla jännittävää ja tuntua näytön paikalta. Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Katso muistilista siitä, kuinka saat kesätyön ja harjoittelun sujumaan hyvin.

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.