Uutiset / 16.03.2010

Sanoma News -valitus lähti Korkeimpaan oikeuteen

Markkinaoikeus hylkäsi tammikuussa Journalistiliiton tekemän valituksen Sanoma Newsin freelancereiden sopimusehdoista.

Journalistiliitto vei viime vuonna yksipuolisen avustajasopimuksen Markkinaoikeuden ratkaistavaksi. Valituksessa pidettiin kohtuuttomana palkkioiden maksuehtoja, tekijänoikeuksien siirtoa Sanoma Newsille ja sitä, että avustajat vastaavat mahdollisista oikeudenkäyntikuluista. Sanoma Newsiä kiellettiin 200 000 € sakon uhalla ratkaisuun asti käyttämästä avustajasopimuksissaan kiistanalaisia ehtoja.

Valituslupahakemus ja valitus löytyvät jäsensivuilta: http://www.journalistiliitto.fi/jasensivut/edunvalvonta/ (edellyttää kirjautumista).


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto pohtii eläkeläisjäsenmaksun nostamista vähimmäismaksun tasolle

Maksun korottamisesta päättää liiton valtuusto. Sitä ennen siihen saavat ottaa kantaa liiton jäsenyhdistykset.

Kaipaatko virkistystä? Hae stipendiä!

Journalistiliiton jäsenten virkistysstipendit ovat haettavissa syys-lokakuussa. Stipendi oikeuttaa viikon maksuttomaan oleskeluun Vierumäen lomatalossa. Voit hakea myös 500 euron arvoista stipendiä, jonka voi käyttää Lomarenkaan valikoimasta löytyvän kohteen majoituskuluihin.

Lokakuussa liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena lokakuun alusta alkaen tulee palkankorotuksia lehdistöön sekä elokuva- ja televisiotuotantoalalle.