Uutiset / 23.01.2024

Maksatko jäsenmaksusi itse? Laskut lähetetty 23.1.

Journalistiliiton toimisto on lähettänyt tämän vuoden 2024 jäsenmaksulaskut itse jäsenmaksunsa maksaville tiistaina 23. tammikuuta.

Laskut saapuvat jäsenen itse valitsemalla tavalla joko postilaatikkoon, OmaPosti-palveluun tai pankkiin e-laskuna. Huomioithan, että laskujen viitenumero vaihtuu.

Vuodenvaihteen jälkeen jäsenmaksu on maksettava seuraavan kuukauden 15. päivään mennessä. Jäsenmaksu oli aikaisemmin maksettava kunkin jäsenyyskuukauden loppuun mennessä. Tämä ohjeistus hankaloitti monen itse maksavan maksun arvioimista.

Muutos helpottaa monen itse maksavan jäsenmaksun suorittamista ja on linjassa liiton tavoitteiden kanssa jäsenmaksutapojen helpottamisesta.

Liiton jäsenmaksuista voit lukea täältä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto pohtii eläkeläisjäsenmaksun nostamista vähimmäismaksun tasolle

Maksun korottamisesta päättää liiton valtuusto. Sitä ennen siihen saavat ottaa kantaa liiton jäsenyhdistykset.

Kaipaatko virkistystä? Hae stipendiä!

Journalistiliiton jäsenten virkistysstipendit ovat haettavissa syys-lokakuussa. Stipendi oikeuttaa viikon maksuttomaan oleskeluun Vierumäen lomatalossa. Voit hakea myös 500 euron arvoista stipendiä, jonka voi käyttää Lomarenkaan valikoimasta löytyvän kohteen majoituskuluihin.

Lokakuussa liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena lokakuun alusta alkaen tulee palkankorotuksia lehdistöön sekä elokuva- ja televisiotuotantoalalle.