Uutiset / 22.04.2020

Liitto kysyy freelancer-jäseniltään koronan vaikutuksista

Journalistiliitto on käynnistänyt kyselyn, joka selvittää miten koronakriisi on vaikuttanut freelancer-jäsenten työhön ja toimeentuloon. Kyselyn sisältävät sähköpostit on lähetetty freelancer-jäsenille keskiviikkona 22.4. Toukokuun alkuun asti auki olevan kyselyn avulla selvitetään myös sitä, miten erilaiset yrittäjille suunnatut tukitoimet ovat toimineet freelancerien kohdalla. Vastaaminen on tärkeää, näin liitto saa kattavan kuvan kriisin seurauksista. Vastaukset ovat nyt erityisen tärkeitä siksi, että vain niiden avulla saadaan kokonaiskuvan jota kukaan muu ei selvitä. Kokonaiskuvan avulla liitto voi viestiä päätöksentekijöille siitä, miten esimerkiksi freelancereita voidaan tukea tai miten siinä on tällä hetkellä onnistuttu. Kyselyn tulokset annetaan myös Journalisti-lehden käyttöön. Lehti käyttää kyselyllä kerättyjä tietoja koronakriisiä käsittelevässä jutussa. Lehden jutuissa ei paljasteta kenenkään vastaajan henkilöllisyyttä.

Katso myös

Kaikki uutiset

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille. 

Ovet nyt auki syksyn koulutustapahtumiin

Tutustu syksyn koulutustarjontaan! Miten vastuulliset sisällöntuottajat voivat lähestyä aiheista armottominta, kestävyyskriisin keskellä sinnittelevän elonkehän tulevaisuutta? Mitä alan kiinnostavimmat tutkijat ja journalistit ovat mieltä?

Maksatko jäsenmaksusi itse? Katso hyödylliset vinkit!

Nyt on hyvä hetki tarkastaa, että liiton jäsenmaksusi ovat ajan tasalla. Näin varmistat, että käytössäsi ovat kaikki jäsenyyden edut vakuutuksista koulutuksiin ja lakineuvonnasta pressikorttiin.