Uutiset / 18.11.2025

Liitto ja mediatalot sopivat jälleen kesätyöhaun ajankohdasta

Journalistiliitto suosittaa, että mediatalojen ja toimitusten kesätyöhaut ensi kesälle avautuvat loppiaisen jälkeen. Ensimmäinen päivä, jolloin hakijat voivat jättää hakemuksensa on suosituksen mukaan 7.1.2026. Suositus koskee julkista ja avointa kesätyöntekijähakua, ei siis esimerkiksi ennalta tuttujen tekijöiden palkkaamista.

Suosituksen tavoite on, ettei kilpailu taitavista kesätyöntekijöistä aikaista hakuja vuosi vuodelta. Rekrytointi on hyvä järjestää, kun sekä työnantaja että työntekijä ovat perillä tulevan kesän työtarpeestaan ja aikataulustaan.

Suosituksella Journalistiliitto haluaa tukea media-alan opiskelijoiden täysipainoista opiskelua ja oppilaitosten opetusaikatauluja. Opiskelijoiden aikataulujen huomioiminen varmistaa myös laadukkaat hakemukset motivoituneilta kesätyöhakijoilta. Journalistiliitto on neuvotellut yhteisestä rekrytoinnin aloitusajankohdasta mediatalojen kanssa vuodesta 2019 alkaen.

Suosituksessa mukana

  • Alasatakunta
  • Alma News Media
  • Hilla Group
  • Hufvudstadsbladet
  • Kaleva Media
  • Keskisuomalainen
  • Maaseudun Tulevaisuus
  • Sanoma Media
  • Seura
  • STT
  • Turun Sanomat
  • Yleisradio

Journalistiliiton opiskelijatyöryhmä ja ainejärjestöt

  • CoMedia ry, Vaasan yliopisto
  • Klaffi ry, Aalto-yliopisto
  • Kultti ry, Oulun ammattikorkeakoulu
  • Lööppi ry, Jyväskylän yliopisto
  • Media ry, Helsingin yliopisto
  • Mome ry, Turun ammattikorkeakoulu
  • Skuuppi ry, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Vostok ry, Tampereen yliopisto


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.

Suomen tuki maanpakoon tulleille toimittajille on vähäistä ja satunnaista

Suomeen maanpakoon tulleet toimittajat eivät pysty jatkamaan täällä toimittajan työtään, koska täältä puuttuvat toimittajien tukemiseen vaadittavat rakenteet, kertoo kahdeksan suomalaisen sananvapauden puolesta toimivan järjestön teettämä selvitys.

Journalistiliitto: Lehdistönvapauden huononeminen on uhka demokratialle

Suomen sijoitus on laskenut kansainvälisen Toimittajat ilman rajoja -järjestön (RSF) lehdistönvapausindeksissä kuudenneksi. Suomi pysyy yhä maailman kärkimaiden joukossa, mutta sen sijoitus on vertailun historian heikoin. Vertailua on tehty 25 vuotta.