Uutiset / 28.07.2020

Aloitteet liiton valtuustoon vielä elokuun aikana

Liiton syyskuussa pidettävään kevätvaltuustoon voi jättää aloitteita vielä elokuun aikana. Sääntöjen mukainen aloiteaika päättyy 28.8.2020. Aloitteita valtuustolle voivat tehdä valtuuston jäsenet, jäsenyhdistykset ja osastot. Valtuuston kevätkokous pidetään  maanantaina 28.9. ja tiistaina 29.9.2020 Clarion Hotel Helsingissä. Kokous on siirretty keväästä syksylle koronaviruspandemian vuoksi. Valtuuston kokouksessa käsitellään kevätkokouksen sääntömääräiset asiat. Aloitteet lähetetään osoitteeseen kira.narhi (at) journalistiliitto.fi. Myöhästyneitä aloitteita ei oteta huomioon.

Katso myös

Kaikki uutiset

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Tammikuun e-lasku tulee helmikuun alussa. Seuraa sähköpostiasi, ja tarvittaessa tarkista roskapostilaatikko.

Nyt on jäsenen paikka vaikuttaa: Liitolle valitaan tänä vuonna valtuusto, hallitus ja puheenjohtaja

Liiton jäsenet päättävät liiton taloudesta ja toiminnasta. Voit hakea itse luottamustehtäviin ja olla mukana päättämässä, keitä niihin valitaan.

Liiton ja mediatalojen sopima kesätyönhaku alkaa

Rekrytointi on hyvä järjestää, kun sekä työnantaja että työntekijä ovat perillä tulevan kesän työtarpeestaan ja aikataulustaan. Journalistiliitto on neuvotellut yhteisestä rekrytoinnin aloitusajankohdasta mediatalojen kanssa vuodesta 2019 alkaen.