Uutiset / 25.04.2016

Lehdistön tesseistä neuvotteluesitykset

Esitykset keskittyvät pitkälti työmarkkinakeskusjärjestöjen kilpailukykysopimuksen sanelemiin aiheisiin.

Oheisissa SJL:n ja Viestinnän keskusliiton sopimusesityksissä (liitteenä) käsitellään muun muassa sitä, miten kilpailukykysopimuksessa sovittu 24 tunnin vuosityöajan pidennys toteutettaisiin.


Katso myös

Kaikki uutiset

Nicaraguan maanpaossa elävien journalistien mahdollisuudet kapenevat entisestään

Yli 300 nicaragualaistoimittajaa on lähtenyt maasta vuoden 2018 jälkeen. Moni jatkaa työtään, vaikka maanpaossa journalismia varjostavat rahoituksen hiipuminen, epävarmat työolot ja pelko.

Journalistiliitto: Suomi tarvitsee pysyvän mediatuen – STT:n tuki on askel oikeaan suuntaan

”Tämä yksittäinen rahoituspäätös on askel oikeaan suuntaan. On valtavan tärkeää, että päättäjät ovat ymmärtäneet kotimaisen uutistoimiston merkityksen ja haluavat tukea sitä”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Kuka kertoo totuuden Kastin Chilessä?

Chilen mediavalta on keskittynyt vuosikymmenten ajan suurille konserneille, jotka kannattivat sotilasdiktatuuria. Kun Augusto Pinochetia ihaileva José Antonio Kast aloittaa presidenttikautensa, riippumattoman journalismin merkitys korostuu, mutta sen resurssit ovat niukat.