Uutiset / 29.11.2017

Lehdistö sai tes-neuvottelutuloksen

Medialiiton työelämävaliokunnan puheenjohtajan Jarmo Koskisen ja Journalistiliiton puheenjohtajan Hanne Ahon johtamat neuvottelukunnat pääsivät yhteisymmärrykseen lehdistön uudesta työehtosopimuksesta 29.11. Kuva: Ville Männikkö Kuva:
Lehdistön työehtosopimusneuvotteluissa saatiin neuvottelutulos keskiviikkona 29.11. alkuillasta. Kyseessä on Journalistiliiton ensimmäinen neuvottelutulos tämän syksyn neuvotteluissa. Lehdistön lomaoikeudet säilyvät ennallaan, ja palkankorotukset ovat yleisen tason mukaiset. Kilpailukykysopimuksen lisätunnit säilyvät vielä tämän sopimuskauden ajan. Journalistiliiton valtuusto päättää perjantaina 1.12. neuvottelutuloksen hyväksymisestä. Julkaisemme tämän jälkeen lisää tietoa neuvottelutuloksesta.

Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.

Järjestöt vetoavat tietokirjallisuuden valtionrahoituksen kasvattamiseksi

Valtion kirjallisuuden tukemiseen kohdistamista kirjastoapurahoista 90 prosenttia jaetaan kaunokirjallisuuden ja 10 prosenttia tietokirjallisuuden tekijöille. Valtaosa Suomessa julkaistavasta kirjallisuudesta on tietokirjallisuutta; tällä hetkellä tietokirjojen osuus on noin 70 prosenttia.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.