Uutiset / 17.04.2025

Journalistiliitto kiittää valtakunnansyyttäjän päätöstä jatkaa toimittajaan kohdistuneiden kunnianloukkausten tutkintaa

Valtakunnansyyttäjä on päättänyt ottaa uudelleen ratkaistavaksi toimittaja Ida Erämaan tapauksen. Valtakunnansyyttäjä on antanut tänään torstaina 17. huhtikuuta päätöksen, joka kumoaa esitutkinnan lopettamisen Erämaahan kohdistuneissa epäillyissä kunnianloukkauksissa.

Valtakunnansyyttäjän mukaan epäiltyjen kunnianloukkausten esitutkintaa ei voi tässä tapauksessa rajoittaa vähäisyys- tai kustannusperusteella, kuten syyttäjä oli tehnyt. Hän on aiemman päätöksen kanssa eri mieltä muu muassa siitä, voiko toimittajan kirjoittamaa kolumnia pitää myötävaikuttamisena häneen kohdistuneisiin rikoksiin.

Valtakunnansyyttäjän mukaan Erämaa on voinut odottaa kolumnistaan hyvinkin kriittistä palautetta. Teksti ei kuitenkaan sisältänyt sellaista vihamielisyyttä tai halventavaa kielenkäyttöä, joka tekisi hänen henkilöönsä kohdistuvat hyökkäykset merkittävällä tavalla tavanomaista vähemmän moitittavaksi.

Journalistiliitto pitää valtakunnansyyttäjän päätöstä tärkeänä viestinä siitä, että journalisteihin kohdistuvat häirintä ja uhkailu on syytä tutkia huolella ja ottaa vakavasti.

Valtakunnansyyttäjä kiinnitti huomiota esimerkiksi siihen, miten journalistiin kohdistuva häirintä voi jopa kokonaan estää tiettyjen asioiden käsittelyn mediassa. Siksi yleinen etu muodostaa hänen mukaansa esteen esitutkinnan rajoittamiselle.

”Journalisteihin heidän työnsä takia kohdistuvat rikokset eivät ole vähäisiä. Ne ovat omiaan rajoittamaan median toimintaa ja sitä kautta yleisön tiedonsaantioikeutta”, Journalistiliiton juristi Tytti Oras sanoo.

Ida Erämaa kirjoitti heinäkuussa 2023 Iltalehteen ajankohtaista poliittista tilannetta käsittelevän kolumnin. Tämän jälkeen häneen kohdistettiin valtava määrä henkilöön liittyvää, kielteistä huomiota erilaisissa viestimissä ja somealustoilla.

Journalistiliitto kanteli 2. huhtikuuta Ida Erämaan tapauksesta valtakunnansyyttäjälle sen jälkeen, kun syyttäjä oli päättänyt opettaa tapauksen käsittelyn.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liiton neuvottelemat sopimukset nostivat palkkoja – keskiansio on kaikilla sopimusaloilla nyt yli 4000 euroa

Viime keväänä tehdyn tutkimuksen mukaan liiton jäsenistön keskimääräinen kokonaisansio on noussut edellisestä, kahden vuoden takaisesta tutkimuksesta 3,8 prosenttia. Koko alan kokonaisansion keskiarvo on noussut 165 euroa. Ansiotaso on kasvanut tasaisesti vuosien aikana.

Uudet palkkiosuositukset on julkaistu

Suositushinta päivän työstä lehdistön toimittajalle on 600 euroa, valo- ja videokuvaajalle 930 euroa ja graafiselle suunnittelijalle 953 euroa. Hinnat kattavat kertajulkaisuoikeuden lehdessä ja lehden verkkosivuilla. Kustannustoimittajan päivän työstä suositushinta on 570 euroa. Hintoihin lisätään tarvittaessa arvonlisävero.

Liitto ja mediatalot sopivat jälleen kesätyöhaun ajankohdasta 

Journalistiliitto suosittaa, että mediatalot ja toimitukset aloittavat kesätyöhaun ensi kesälle loppiaisen jälkeen. Ensimmäinen päivä, jolloin hakijat voivat jättää hakemuksensa on suosituksen mukaan 7.1.2027. Suositus koskee julkista ja avointa kesätyöntekijähakua, ei siis esimerkiksi ennalta tuttujen tekijöiden palkkaamista.