Uutiset / 19.05.2022

Journalistiliiton valtuusto tukee ukrainalaisia kollegoja

Kuva: Heli Saarela Kuva:
Rakkaat ukrainalaiset kollegat,  sota maassanne jatkuu. Te työskentelette lakkaamatta pitääksenne kansalaiset ajan tasalla, suojataksenne heitä valheilta ja väärältä tiedolta ja auttaaksenne heitä kestämään demokratiaanne kohdistuvan hyökkäyksen kauhut.   Me, kolleganne Suomessa, ajattelemme teitä päivittäin. Ihailemme urheuttanne ja sitkeyttänne ja sitä, kuinka jatkatte työntekoa, toisinaan palkatta ja vailla suojelua, joskus jopa henkenne uhalla. Ukrainalaiset journalistit ovat osoittaneet kaikille, mitä sananvapaus merkitsee. Journalismi ei ole koskaan vain työtä. Se tuo valoa pimeyteen ja puolustaa totuutta silloinkin, kun tehtävä vaikuttaa mahdottomalta.   Teidän tulevaisuutenne on meidänkin tulevaisuutemme. Tuhannet kiitokset.     Jokainen voi tukea Ukrainan journalisteja, katso ohjeet tästä.  Journalistiliitto on tukenut Ukrainan journalisteja lahjoittamalla 15 000 euroa journalistien ja tiedonvälityksen turvaamiseen  

Katso myös

Kaikki uutiset

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.