Uutiset / 12.03.2020

Journalistiliiton korona-toimenpiteet: valtuusto ja monet tapahtumat siirtyvät

Journalistiliiton hallitus on päättänyt tänään 12.3. toimista, joilla pyritään ehkäisemään koronaviruksen leviäminen liiton toiminnassa. Hallitus päätti siirtää kevätvaltuuston toukokuulta ensi syksyyn. Uusi ajankohta ilmoitetaan pikimmiten. Liiton valiokuntien osalta tullaan päättämään valiokuntakohtaisesti, pidetäänkö kokoukset aiemmin suunnitellusti vai siirretäänkö kokouksia. Vain välttämättömät valiokuntien kokoukset pidetään. Viestimme tilanteen kehittyessä myös muista mahdollisista muutoksista Journalistiliiton tapahtumiin. Yhdistykset tekevät itse päätöksen omista tilaisuuksistaan ja viestivät mahdollisista muutoksista. Jäsenistön on hyvä seurata kulloisenkin tapahtumajärjestäjän viestintää. Seuraamme viranomaisten ja työmarkkinajärjestöjen ohjeita. Viestimme tarvittaessa journalistiliitto.fi -sivustolla, jäsenkirjeessä sekä sosiaalisen median kanavissamme. Pyrimme ilmoittamaan liiton kokousten uudet päivämäärät mahdollisimman pian, jotta esimerkiksi matkalippujen siirtäminen onnistuisi. Pahoittelemme siirroista jäsenillemme aiheutuvaa vaivaa.

Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.