Uutiset / 12.10.2022

Journalisteille tarkoitettu Teknologia-akatemia aloittaa 8.12.

Teknologiateollisuus on perustanut Teknologia-akatemian yhteistyössä Suomen Akatemian kanssa. Akatemia tarjoaa koulutusta Suomen Journalistiliiton jäsenille ja muille journalisteille. Teknologia-akatemian tarkoitus on lisätä tietämystä teknologia-alasta, uusista teknologioista ja alan tutkimuksesta. Uutta Teknologia-akatemiaa ja sen teemoja on kehitetty yhdessä journalistien kanssa. "On tärkeää, että journalistit ovat hyvin informoituja. Elämme poikkeuksellista aikaa, jolloin journalistisen työn merkitys korostuu. Juuri nyt suomalaiset tarvitsevat luotettavaa tietoa enemmän kuin koskaan. Teknologia-akatemian aiheet on valittu näistä suomalaisille tärkeistä puheenaiheista", sanoo Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. Teknologia-akatemian ensimmäinen kerta on itsenäisyyspäiväviikolla 8. joulukuuta. "Aloitamme ajankohtaisella teemalla eli Suomen iskunkestävyydellä. Tilaisuuden pääpuhuja on Christian-Marc Lifländer Natosta. Häntä haastattelee akuutista kyberturvallisuustilanteesta sotatieteiden tohtori Jarno Limnell", kertoo Teknologiateollisuuden viestintäjohtaja Taru Jussila. Kokoontumiset ovat lähitapahtumia pääkaupunkiseudulla, mutta mahdollisuuksien mukaan tilaisuuksia myös striimataan. Ensimmäisestä Teknologia-akatemiasta on tarjolla myös videostriimi. Lue lisää akatemiasta.

Katso myös

Kaikki uutiset

Ilmoita yhdistyksesi lomapaikka kaikkien jäsenten käyttöön

Kokoamme liiton verkkosivuille listaa yhdistysten lomapaikoista, joita kaikki liiton jäsenet voivat vuokrata. Katso ohje miten ilmoitat tiedot uudelle sivulle.

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Tammikuun e-lasku tulee helmikuun alussa. Seuraa sähköpostiasi, ja tarvittaessa tarkista roskapostilaatikko.

Nyt on jäsenen paikka vaikuttaa: Liitolle valitaan tänä vuonna valtuusto, hallitus ja puheenjohtaja

Liiton jäsenet päättävät liiton taloudesta ja toiminnasta. Voit hakea itse luottamustehtäviin ja olla mukana päättämässä, keitä niihin valitaan.