Uutiset / 20.02.2014

Hovioikeus: Radiotoimittajan irtisanomiselle ei perusteita

Kouvolan hovioikeus hyväksyi tänään antamassaan tuomiossa Päijät-Hämeen käräjäoikeuden aikaisemman ratkaisun perusteluineen.

Hovioikeuden mukaan irtisanomiselle ei ollut taloudellista eikä tuotannollista perustetta eikä myöskään asiallista ja painavaa syytä.

Irtisanottu oli ammattitaitoinen ammattinsa osaava toimittaja ja työnantajan uudelleensijoitusvelvoite oli laaja. Lisäksi irtisanotun työpanos korvattiin yhtiön toisella työntekijällä.

Oikeus myös katsoi toimittajan valikoituneen irtisanottavaksi ikänsä perusteella.

Esan Kirjapaino velvoitettiin korvaamaan toimittajan oikeudenkäyntikulut.


Katso myös

Kaikki uutiset

Maanpakolaistoimitukset verkostoituvat Latinalaisessa Amerikassa

Työhön liittyvät turvallisuusriskit ja rajoitukset ovat ajaneet yhä useampia journalisteja ja viestimiä maanpakoon Latinalaisessa Amerikassa. Uusi yhteistyöverkosto (Relpex) pyrkii helpottamaan paenneiden työtä ja oloa.

Lehdistön ja kustannustoimittajien uudet sopimukset: Palkat nousevat, tasa-arvoiset perhevapaat, itsensätyöllistäjien neuvottelut

Lue tarkemmin, miten lehdistön ja kustannustoimittajien palkat nousevat sopimuskaudella.

Vastaa Kopioston verkkokyselyyn ja anna oma näkemyksesi tekoälyn käytöstä luovalla alalla

Kyselyllä selvitetään tekoälyyn liittyviä uhkia ja huolia sekä toisaalta sen luomia mahdollisuuksia luovalla alalla.