Uutiset / 07.10.2024

Hae virkistysstipendiä nyt

Saariselällä on mahdollista hiihtää lukuisilla laduilla. Kuva: Heli Saarela

Journalistiliiton hallitus jakaa vuosittain jäsenille virkistysstipendejä eli lomaviikkoja Saariselän Tunturimajalle ja Vierumäelle. Virkistysstipendiä voit hakea nyt, haku päättyy 18.10. kello 16.

Virkistysstipendien tarkemmasta hausta ja hakuajasta kerrotaan liiton verkkosivuilla, jossa on myös nyt avoinna oleva hakulomake. Stipendin saaneille ilmoitetaan asiasta sähköpostitse.

Stipendiviikot käytetään suosituimpien loma-aikojen ulkopuolella. Stipendin saajalle korvataan matkakulut julkisia kulkuneuvoja käyttäen tai omalla autolla. Stipendejä jaetaan vuosittain noin 30.

Stipendiä voit hakea, jos olet ollut liiton varsinaisena jäsenenä yhden vuoden. Stipendi voidaan myöntää samalle jäsenelle korkeintaan kerran viidessä vuodessa. Myöntämiseen vaikuttavat sosiaaliset perusteet, taloudelliset perusteet, toiminta liiton luottamustehtävissä ja työkyvyn ylläpitäminen. Perustele hakemuksessasi, miksi juuri sinä tarvitsisit stipendin.


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori: ”Journalisteihin kohdistuvat rikokset ovat demokratiarikoksia”

”Journalistien turvallisuus on niin tärkeä asia, että meidän on minusta tehtävä enemmän sen eteen”, Varmavuori sanoo.

Työpaikkani on lakossa, olenko minä? Katso ohjeet Journalistiliiton jäsenelle

Kokosimme tähän muutamia asioita, jotka on hyvä tietää tällaisella työpaikalla.

Maanpakolaistoimitukset verkostoituvat Latinalaisessa Amerikassa

Työhön liittyvät turvallisuusriskit ja rajoitukset ovat ajaneet yhä useampia journalisteja ja viestimiä maanpakoon Latinalaisessa Amerikassa. Uusi yhteistyöverkosto (Relpex) pyrkii helpottamaan paenneiden työtä ja oloa.