Uutiset / 08.09.2022

Energian noussut hinta korottaa liiton lomakohteiden vuokrahintoja

Journalistiliiton lomahuoneistojen vuokrahintoihin tulee muutoksia. Hinnat nousevat noin 5 prosenttia. Tämä johtuu energian hinnan noususta. ”Periaatteena on jatkossakin se, että jäsenten lomahuoneistoista maksamat maksut kattavat liiton kustannukset”, sanoo liiton talous- ja hallintopäällikkö Sirpa Hannula. ”Maksuilla liitto ei tee voittoa.” Muutokset tulevat voimaan Saariselällä 24.9. ja Vierumäellä 16.12. alkaen. Tietoja Vierumäen ja Saariselän lomakohteista löydät täältä.  

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.

Lue vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Media-alan kesätyöntekijä tai harjoittelija! Oman alan työ voi olla jännittävää ja tuntua näytön paikalta. Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Katso muistilista siitä, kuinka saat kesätyön ja harjoittelun sujumaan hyvin.

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.