Uutiset / 16.08.2017

Alfred Kordelinin säätiö jakaa apurahoja

Alfred Kordelinin säätiön apurahahaku päättyy torstaina 31.8.2017 klo 24.00 Suomen aikaa. Apurahat on tarkoitettu suomalaisille ja Suomessa asuville ulkomaalaisille. Säätiö myöntää ensisijaisesti henkilökohtaisia 12 ja 6 kuukauden mittaisia, 24 000 ja 12 000 euron suuruisia työskentelyapurahoja tieteeseen, kirjallisuuteen, taiteeseen ja kansanvalistukseen. Työryhmille ja yhteisöille voidaan myöntää enintään vuoden mittaisia ja enintään 30 000 suuruisia hankeapurahoja. Apuraha on pääsääntöisesti tarkoitettu vuonna 2018 tapahtuvaan työhön. Muutos edellisvuoteen nähden on, että apurahaa journalistiseen työskentelyyn, esimerkiksi dokumenttielokuvien käsikirjoittamiseen, haetaan kansanvalistuksesta – ei siis enää kirjallisuudesta. Hakemus liitteinen on oltava toimitettu säätiöön viimeistään 31.8.2017. Lue lisää

Katso myös

Kaikki uutiset

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Tammikuun e-lasku tulee helmikuun alussa. Seuraa sähköpostiasi, ja tarvittaessa tarkista roskapostilaatikko.

Nyt on jäsenen paikka vaikuttaa: Liitolle valitaan tänä vuonna valtuusto, hallitus ja puheenjohtaja

Liiton jäsenet päättävät liiton taloudesta ja toiminnasta. Voit hakea itse luottamustehtäviin ja olla mukana päättämässä, keitä niihin valitaan.

Liiton ja mediatalojen sopima kesätyönhaku alkaa

Rekrytointi on hyvä järjestää, kun sekä työnantaja että työntekijä ovat perillä tulevan kesän työtarpeestaan ja aikataulustaan. Journalistiliitto on neuvotellut yhteisestä rekrytoinnin aloitusajankohdasta mediatalojen kanssa vuodesta 2019 alkaen.