Uutiset / 01.06.2017

Lataa akkusi SuomiAreenan Journalistilataamossa 12.7.

Jos SuomiAreenan tarjonta meinaa uuvuttaa, tule latautumaan Journalistilataamoon Korona Bariin (Pohjoiskauppatori 3, keskellä kaupunkia) keskiviikkona 12.7. klo 12.30–17. Tarjoamme sinulle elvyttävää virvoketta ja pientä suolaista. Voit samalla ladata työvälineesi. Paikalla ovat mm. liiton puheenjohtaja Hanne Aho, edunvalvontajohtaja Petri Savolainen ja palvelujohtaja Simon Huldén. Luvassa myös yllätysohjelmaa. Tervetuloa piipahtamaan tai viettämään pidempää päivää kanssamme. Pressikortilla sisään! Ole kuulolla myös, kun Petri Savolainen, Saara Aalto, Jorma Uotinen ja kumppanit keskustelevat luovista aloista ja itsensä työllistämisestä Kauppakeskus Puuvillassa (Siltapuistonkatu 14) klo  15.15–16.30. Lisätietoja tästä tilaisuudesta saat klikkaamalla tästä.

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto pohtii eläkeläisjäsenmaksun nostamista vähimmäismaksun tasolle

Maksun korottamisesta päättää liiton valtuusto. Sitä ennen siihen saavat ottaa kantaa liiton jäsenyhdistykset.

Kaipaatko virkistystä? Hae stipendiä!

Journalistiliiton jäsenten virkistysstipendit ovat haettavissa syys-lokakuussa. Stipendi oikeuttaa viikon maksuttomaan oleskeluun Vierumäen lomatalossa. Voit hakea myös 500 euron arvoista stipendiä, jonka voi käyttää Lomarenkaan valikoimasta löytyvän kohteen majoituskuluihin.

Lokakuussa liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena lokakuun alusta alkaen tulee palkankorotuksia lehdistöön sekä elokuva- ja televisiotuotantoalalle.