Uutiset / 13.11.2012

Verilöylystä selvinnyt uzbekkitoimittaja Suomeen

Suomessa Buharbajeva tapaa toimittajia ja opiskelijoita ja jakaa kokemuksiaan sananvapauden haasteista ja toimittajan työstä kriisioloissa.

Toukokuussa 2005 Buharbajeva seisoi Andizanin kaupungin keskusaukiolla kymmenientuhansien mielenosoittajien kanssa ja raportoi muun muassa CNN:lle ja BBC:lle. Yllättäen hallituksen joukot alkoivat tulittaa väkijoukkoa.

Arviot kuolleiden määrästä vaihtelevat Uzbekistanin hallituksen virallisesta luvusta 187 reilusti yli tuhanteen ihmiseen. Luodit lävistivät Buharbajevan repun ja pressikortin, mutta hänen onnistui paeta - ensin paikalta ja myöhemmin maasta, syytettynä terrorismin tukemisesta.

Buharbajeva kuuluu niihin harvoihin toimittajiin, jotka ovat pystyneet rikkomaan verilöylyä ympäröivän vaikenemisen muurin.

Nykyään Buharbajeva asuu maanpaossa Kirgisiassa myös Suomeen saapuvan toimittajamiehensä, saksalaisen Marcus Bennsmannin kanssa, ja päätoimittaa Uzbek News -sivustoa.

Toimittajat Galima Buharbajeva ja Marcus Bennsmann vierailevat


Katso myös

Kaikki uutiset

AVMS-direktiivin mahdollistama maksuvelvoite toisi yli 10 miljoonaa euroa Suomen av-markkinaan

EU-lainsäädäntö antaa mahdollisuuksia laajentaa kotimaisten audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa ilman, että se rasittaisi valtion budjettia. AVMS-direktiivin 13.2. artiklan mukaisesti suoratoistopalveluiden tarjoajille voidaan asettaa maksu- tai investointivelvoite, joka toisi alalle kasvua kiihdyttäviä lisäresursseja. Tällä hetkellä jo 16 EU-maata on ottanut velvoitteen käyttöön – myös Suomen tulisi edistää asiaa pikaisesti. Velvoittamalla Suomessa toimivat globaalit palvelut rahoittamaan suomalaisia sisältöjä […]

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.