Uutiset / 28.11.2025

Valtuusto päätti liiton talouden tasapainottamisesta: Saariselän lomakohde voidaan myydä

Valtuutetut äänestivät Saariselän lomakohteen myynnistä. Kuva: Mika Heijari

Helsingissä koolla oleva Journalistiliiton valtuusto päätti torstaina keinoista liiton talouden tasapainottamiseksi. Ensi vuonna liitto varautuu noin miljoonan euron alijäämään.

Liiton tulot ovat laskeneet viime vuosina useasta syystä. Media-alan työpaikat ovat vähentyneet, ja jäsenmaksutulot ovat laskeneet. Liitto kattaa toimintakulujaan sijoitusten tuotoilla, mutta myös niiden tilanne on aiempaa epävarmempi. Samaan aikaan yleinen kustannustaso on noussut.

Saariselän lomakohteet puhuttivat

Valtuusto antoi luvan Saariselän lomakohteen eli Tunturimajan ja Uutistunturi-rivitalon myynnille. Seuraavaksi liitto selvittää tarkemmin kohteen myyntiä ja sitä, miten siitä saadut varat sijoitetaan.

Päätös ei toistaiseksi vaikuta Saariselän kohteiden lomavarauksiin. Myynti tehdään silloin, kun siitä on saatavissa paras mahdollinen tuotto. Myös liiton omistamien Helsingissä sijaitsevien sijoitusasuntojen myynti on mahdollista.

Saariselän lomakohteen myynti herätti valtuustossa laajaa keskustelua. Keskustelussa tuotiin esille paikan merkitystä jäsenten virkistyksessä ja toisaalta ymmärrettiin perusteluja paikasta luopumisesta. Myynti ratkesi äänestyksen jälkeen, äänin 54-14. 

Syy myynnille on, että Saariselän kohde on jo pidempään ollut tappiollinen liitolle. Lomatalojen käyttäjämäärän lasku näyttää jatkuvan myös ensi vuonna. Saariselän kiinteistöistä saatujen myyntituottojen sijoittaminen sen sijaan toisi liitolle kaivattuja lisätuloja.

Syksyllä tehty järjestökuvatutkimus kartoitti jäsenetujen merkitystä jäsenistölle päätöksenteon tueksi. Vain 31 prosenttia jäsenistä arvioi liiton lomapaikat tärkeäksi tai erittäin tärkeäksi palveluksi.

Jäsenten käyttöön jää Vierumäen lomakohde, jonka käyttöaste on korkea ja jonka tuotto kattaa toiminnasta aiheutuvat kulut. Osa yhdistyksistä tarjoaa jäsenistölle myös omia lomakohteitaan.

Lisäksi valtuusto keskusteli siitä, millä muilla tavoin liitto voisi jatkossa tukea jäsenten virkistäytymistä. Esimerkiksi Helsingin Seudun Journalistit jakaa vuosittain lomastipendejä, jotka voi käyttää itse valitsemaansa kohteeseen. Tämän mallin käyttöönotosta myös liitossa käytiin keskustelua.

Useita toimenpiteitä

Kokouksessa valtuusto hyväksyi ensi vuoden budjetin ja joukon säästöjä. Ensi vuonna liitto luopuu puhelinvaihteesta ja järjestää kokouksia enemmän etänä. Lisäksi talouden tasapainottamiseksi tehdään useita pienempiä muutoksia liiton toimintaan. Esimerkiksi joitain tapahtumia pidetään aiempaa harvemmin tai ne kestävät lyhyemmän aikaa.

Aiemmin liitto on vähentänyt kulujaan muuttamalla edullisempiin toimistotiloihin, kilpailuttamalla jäsenten vakuutukset sekä yhdistämällä työttömyyskassansa osaksi uutta, suurempaa kassaa vuonna 2021.

Jatkossakin kattavat jäsenpalvelut

”Journalistiliitolla on jatkossakin kattavat palvelut jäsenilleen. Nyt valtuuston päättämillä toimilla varmistamme, että olemme vahvoja puolustaessamme jäsentemme etua”, puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Vuotta 2026 koskevien säästöjen lisäksi liitto varautuu tuleviin vuosiin tehostamalla jäsenhankintaa, suunnittelemalla pidemmän tähtäimen keinoja vähentää kuluja, tehostaa toimintaa ja vahvistaa liiton taloutta. Kulusäästöjen lisäksi selvitetään ulkopuolista rahoitusta, jolla voitaisiin rahoittaa esimerkiksi kehittämistyöstä aiheutuvia kuluja.

Uusia eväitä jäsenhankintaan

Kokouksessa valtuusto sai myös tietoa Journalistiliiton jäsenhankinnan kehittämisestä. Valtuuston asettama jäsenhankintatyöryhmä on valmistellut suunnitelmaa, joka tarjoaa liitolle, yhdistyksille ja osastoille työkaluja jäsenten hankintaan ja nykyisten pitoon. Suunnitelmassa huomioidaan kaikki nykyiset jäsenryhmät sekä mahdolliset uudet ryhmät. 

Työryhmä on tehnyt runsaasti taustatyötä, jossa on haettu hyviä esimerkkejä ja kokemuksia muista järjestöistä sekä liiton omista yhdistyksistä. Suunnitelmaa varten on tehty myös taustahaastatteluja ja kyselyjä, joissa on selvitetty jäsenhankinnan nykytilaa.

Valmis jäsenhankintasuunnitelma tuodaan käsiteltäväksi kevään valtuustoon, jonka jälkeen se annetaan yhdistysten käyttöön.


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistinaisen palkkapäivä on 13.12. – tasa-arvoon kaksi viikkoa

Naisten palkkapäivä on laskennallinen päivä, jonka jälkeen naiset työskentelevät loppuvuoden palkatta, kun miehillä palkka juoksee vuoden loppuun asti. Palkkapäivällä havainnollistetaan työsuhteisten naisten ja miesten välistä palkkaeroa.

67 kuollutta, 135 kadonnutta – journalistien ja mediatyöntekijöiden karmea vuosi 2025  

Suurimmat lehdistönvapauden viholliset ovat Venäjän presidentti Vladimir Putin, Taliban-johtaja Haibatullah Akhundzada Afganistanissa, Israelin armeija, Myanmarin de facto sotilashallinto sekä Jalisco New Generation -huumekartelli Meksikossa.  

Journalistiliitto kannattaa yrittäjien eläkeuudistuksen päälinjaa – vaatii hienosäätöä

Freelancer-jäsenten näkökulmasta se, että Yel-maksu jatkossa määräytyisi verotettavan ansiotulon kautta alan työsuhteisen työntekijän kuukausittaisen mediaaniansion sijaan, olisi haluttu muutos parempaan suuntaan.