Uutiset / 15.10.2012

Tanskalaistoimitus siirsi palkankorotukset freelancereille

Tanskalaisen sanomalehti Dagbladet Informationin työsuhteiset journalistit kävivät tänä syksynä neuvotteluja kahden seuraavan vuoden tes-korotuksistaan. Toimitus sai talon johdon siirtämään koko summan freelancereiden palkkioihin.

 

Journalisteille palkankorotus olisi ollut 600 Tanskan kruunua eli noin 80 euroa kuukaudessa. Kertyneellä 520 000 kruunulla saatiin lehden artikkelien vähimmäiskorvaus nostetuksi 1 170 kruunusta 1 500 kruunuun. Korotusprosentti on merkittävä freelancereille, mutta palkoissa se olisi ollut pieni.

Työsuhteiset journalistit päätyivät ratkaisuun tehdyn selvityksen perusteella. Freet kirjoittavat lähes puolet Informationista mutta heidän palkkionsa ovat huikeasti alle tämän osuuden.

Luottamusmies Anita Brask Rasmussen kertoi Tanskan journalistiliiton Journalistenille, että talon journalistit eivät ole sen idealistisempia tai solidaarisempia kuin muutkaan. Hän korosti, että freelancerien asialliset palkkiot ovat työsuhteistenkin journalistien etu.

Tanskan journalistiliitto DJ tervehti tapahtunutta ilolla. Varapuheenjohtaja Lars Werge sanoi Journalisten-lehdelle, että DJ:n freelancer-strategia korostaa neuvotteluja työpaikkatasolla ja tehty sopimus osoittaa tämän toimivan.

 

 

Heikki Jokinen 


Katso myös

Kaikki uutiset

Ehdota Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnon saajaa

Esityksiä palkittaviksi voivat tehdä liiton jäsenyhdistykset, osastot ja yksittäiset jäsenet. Jätä ehdotuksesi viimeistään 13.3.

Ilmoita yhdistyksesi lomapaikka kaikkien jäsenten käyttöön

Kokoamme liiton verkkosivuille listaa yhdistysten lomapaikoista, joita kaikki liiton jäsenet voivat vuokrata. Katso ohje miten ilmoitat tiedot uudelle sivulle.

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Tammikuun e-lasku tulee helmikuun alussa. Seuraa sähköpostiasi, ja tarvittaessa tarkista roskapostilaatikko.