Uutiset / 27.08.2010

Papper hävisi päätoimittajan työsuhderiidan

Päivän työskentelyn jälkeen tapahtuneita potkuja perusteltiin koeaikapurulla. Käräjäoikeuden mielestä työnantajalla ei ollut asiallista syytä työsopimuksen purkamiseen koeaikana.

Epäasiallinen syy liittyi Strömnesin aikaisempaan tehtävään Seiska-lehden toimittajana eikä hänellä tosiasiassa ollut ollut tilaisuutta osoittaa kykyjään toimia Papperin päätoimittajana.

Korvausta korottavana tekijänä oikeus otti huomioon poikkeuksellisen nopean valintamenettelyn. Strömnes oli irtisanoutunut Seiskasta ilman irtisanomisaikaa päästäkseen heti aloittamaan työt Papper-lehdessä.

Puolet tuomituista 33 600 euron korvauksista on aineettoman vahingon korvausta. Lisäksi työnantaja velvoitettiin korvaamaan Strömnesin oikeudenkäyntikulut 13 600 euroa.

Petri Savolainen

 

 

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Kenelle sinä antaisit Sananvapauden miekan?

Sananvapauden kunniastipendi annetaan liiton jäsenelle, joka on toiminut journalistina erityisen ansiokkaasti ja esimerkillisesti. Stipendi on suuruudeltaan 5000 euroa ja siihen liittyy myös symbolinen Sananvapauden miekka.

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille. 

Ovet nyt auki syksyn koulutustapahtumiin

Tutustu syksyn koulutustarjontaan! Miten vastuulliset sisällöntuottajat voivat lähestyä aiheista armottominta, kestävyyskriisin keskellä sinnittelevän elonkehän tulevaisuutta? Mitä alan kiinnostavimmat tutkijat ja journalistit ovat mieltä?