Uutiset / 19.10.2011

Otavamediassa alkavat jättiyt:t

- Otavamedian yt-esitys on pöyristyttävä! Käytännössä se tarkoittaa joka kuudennen otavamedialaisen työpaikan vähennystä, sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

Alkavia yt-neuvotteluja perustellaan median murroksella ja erityisesti tilattavien lehtien arvonlisäveroon suunnitellulla korotuksella.

Viimeksi tänään lehtikustantajat ja Journalistiliitto esittivät eduskunnassa alv-korotuksen hylkäämistä tai ainakin sen lieventämistä. Hallituksen lakiesityksessä lähdetään siitä, että alv nousisi heti vuodenvaihteessa 9 prosenttiin.

- Alv:n korotuksella perustellaan käytännössä kaikkia lehtialalla käynnissä olevia yt-neuvotteluja ja tarjottavia ero- ja eläkepaketteja. Ennakoitavissa on, että yt-kutsuja tulee dominoefektin lailla vielä lisää, jatkaa Savolainen.

Otavamedian yt:t alkavat tiistaina 25.10. Neuvottelut kestävät vähintään kuusi viikkoa.

 


Katso myös

Kaikki uutiset

67 kuollutta, 135 kadonnutta – journalistien ja mediatyöntekijöiden karmea vuosi 2025  

Suurimmat lehdistönvapauden viholliset ovat Venäjän presidentti Vladimir Putin, Taliban-johtaja Haibatullah Akhundzada Afganistanissa, Israelin armeija, Myanmarin de facto sotilashallinto sekä Jalisco New Generation -huumekartelli Meksikossa.  

Journalistiliitto kannattaa yrittäjien eläkeuudistuksen päälinjaa – vaatii hienosäätöä

Freelancer-jäsenten näkökulmasta se, että Yel-maksu jatkossa määräytyisi verotettavan ansiotulon kautta alan työsuhteisen työntekijän kuukausittaisen mediaaniansion sijaan, olisi haluttu muutos parempaan suuntaan.

Journalistiliitto: STT:n rapautuminen uhkaa kansalaisten oikeutta tietoon

STT on ilmoittanut aloittavansa muutosneuvottelut, joiden seurauksena työnsä voi menettää 25 työntekijää. Neuvottelut koskevat 88 työntekijää.