Uutiset / 18.02.2011

Opettajat koulun penkille?

Suomen hallitusohjelman (19.4.2007) mukainen kansallinen IPR-strategia julkaistiin vuonna 2009. Strategian mukaan Suomessa on vuonna 2015 innovaatiotoimintaa ja luovaa työtä tehokkaasti tukeva IPR-toimintaympäristö. Yksi keskeinen keino saavuttaa tämä tavoite on lisätä opettajien ja tutkijoitten tekijänoikeustietämystä. Tässä asiassa on nyt edetty sanoista tekoihin.

 

Koulujen tekijänoikeudet kuntoon -hanke järjestää maksutonta koulutusta tekijänoikeusasioista verkon välityksellä (syksyllä 2011), sekä eri puolilla Suomea pidettävissä työpajoissa (keväällä 2011).

Lisätietoa hankkeesta ja painetusta Opettajan tekijänoikeusoppaasta löydät nettiosoitteesta www.opettajantekijanoikeus.fi

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.

Suomen tuki maanpakoon tulleille toimittajille on vähäistä ja satunnaista

Suomeen maanpakoon tulleet toimittajat eivät pysty jatkamaan täällä toimittajan työtään, koska täältä puuttuvat toimittajien tukemiseen vaadittavat rakenteet, kertoo kahdeksan suomalaisen sananvapauden puolesta toimivan järjestön teettämä selvitys.

Journalistiliitto: Lehdistönvapauden huononeminen on uhka demokratialle

Suomen sijoitus on laskenut kansainvälisen Toimittajat ilman rajoja -järjestön (RSF) lehdistönvapausindeksissä kuudenneksi. Suomi pysyy yhä maailman kärkimaiden joukossa, mutta sen sijoitus on vertailun historian heikoin. Vertailua on tehty 25 vuotta.