Uutiset / 08.06.2010

Nelosen tes-neuvottelut edelleen kesken

Viestinnän Keskusliiton ja Suomen Journalistiliiton välisissä, Sanoma Entertainmentin välistä työehtosopimusta koskevissa neuvotteluissa ei edelleenkään ole saavutettu neuvottelutulosta. Lähentymistä on kuitenkin tapahtunut.

Nelosen ohjelmatyöntekijät kokoontuvat keskustelemaan neuvottelutilanteesta tiistaina 15.6.2010.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.

Lue vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Media-alan kesätyöntekijä tai harjoittelija! Oman alan työ voi olla jännittävää ja tuntua näytön paikalta. Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Katso muistilista siitä, kuinka saat kesätyön ja harjoittelun sujumaan hyvin.

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.