Uutiset / 26.08.2014

Muutoksia Sanomassa ja IL-mediassa – 149 työpaikkaa vaarassa

Sanoma-konserni suunnittelee rakennemuutoksia Suomen aikakauslehti-, telemyynti- ja asiakaspalvelutoiminnoissaan. Konserni aloittaa uudistuksiin liittyvät yt-neuvottelut, jotka voivat johtaa enintään 130 henkilön irtisanomiseen tai osa-aikaistamiseen, kertoo konserni tänään julkistamassaan tiedotteessa.

Suunnitellut organisaatiomuutokset koskevat Sanoma Media Finlandin Magazine Media -liiketoimintayksikköä sekä telemyynti- ja asiakaspalvelutoimintoja Kuluttajamyynti ja asiakkuudet -yksikössä.

Irtisanomisista tai osa-aikaistamisista enintään 40 kohdistuu Magazine Mediaan ja 90 telemyyntiin sekä asiakaspalveluun.

Neuvottelujen piirissä on kaikkiaan 250 työntekijää kaikista henkilöryhmistä. Näistä journalisteja on noin 180 plus päätoimittajat.

IL-Media vähentää ja rekrytoi

Henkilöstövähennyksiin johtavia järjestelyjä suunnittelee myös Alma Median liiketoimintayksikkö IL-Media. Yt-neuvottelut käynnistyvät kuva- ja taitto-osastolla, joista henkilöstö voi pienentyä enintään 19:llä. Neuvottelujen piiriin kuuluu 31 henkilöä. Arkistointia ja graafikon tehtävää neuvottelut eivät koske.

Asiasta tiedottaessaan IL-Media myös ilmoitti muodostavansa yhteisen lifestyle-toimituksen. Muun muassa asumiseen, terveyteen, autoihin ja matkailuun suunnatut digitaaliset palvelut ovat tiedotteen mukaan kasvaneet viimeisen vuoden aikana merkittävästi. Nämä yhdistetään yhdeksi toimitukseksi, johon parhaillaan rekrytoidaan uusia työntekijöitä.

IL-Media kustantaa Iltalehteä, lehden verkkosivustoa, IL-TV:tä, Ilona-lehteä ja IL:n teemalehtiä.


Katso myös

Kaikki uutiset

AVMS-direktiivin mahdollistama maksuvelvoite toisi yli 10 miljoonaa euroa Suomen av-markkinaan

EU-lainsäädäntö antaa mahdollisuuksia laajentaa kotimaisten audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa ilman, että se rasittaisi valtion budjettia. AVMS-direktiivin 13.2. artiklan mukaisesti suoratoistopalveluiden tarjoajille voidaan asettaa maksu- tai investointivelvoite, joka toisi alalle kasvua kiihdyttäviä lisäresursseja. Tällä hetkellä jo 16 EU-maata on ottanut velvoitteen käyttöön – myös Suomen tulisi edistää asiaa pikaisesti. Velvoittamalla Suomessa toimivat globaalit palvelut rahoittamaan suomalaisia sisältöjä […]

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.