Uutiset / 07.01.2025

Media-alan kesätyöhaku alkaa

Mediatalot ja toimitukset avaavat tänään 7. tammikuuta kesätyöhakunsa. Journalistiliitto on sopinut useiden mediatalojen kanssa, että hakija voi jättää hakemuksensa tästä päivästä alkaen.

Suositus koskee julkista ja avointa kesätyöntekijähakua, mutta ei siis esimerkiksi ennalta tuttujen tekijöiden palkkaamista uudelleen.

Suosituksen tavoite on, ettei kilpailu taitavista kesätyöntekijöistä aikaista hakuja vuosi vuodelta. Rekrytointi on hyvä järjestää, kun sekä työnantaja että työntekijä ovat perillä tulevan kesän työtarpeestaan ja aikataulustaan. 

Journalistiliitto on sopinut nyt kuudetta kertaa mediatalojen kanssa suosituksesta toimitusten kesätyöhaun ajankohdasta.

Seuraavat mediat noudattavat suositusta kesätoimittajahausta:

  • Aamulehti 
  • Alasatakunta 
  • Alma Businessmediat 
  • Helsingin Sanomat 
  • Hilla Group 
  • Hufvudstadsbladet  
  • Iltalehti 
  • Ilta-Sanomat 
  • I-Mediat (Ilkka) 
  • Kaleva Media 
  • Maaseudun Tulevaisuus 
  • Mediakonserni Keskisuomalainen 
  • MTV Uutiset 
  • Otavamedia 
  • Sanoman paikallislehdet 
  • Satakunnan Kansa 
  • STT 
  • Turun Sanomat 

Suositusta ovat tukeneet seuraavat opiskelijajärjestöt: 

  • CoMedia ry, Vaasan yliopisto 
  • J-komm ry, Svenska social- och kommunalhögskolan 
  • Klaffi ry, Aalto-yliopisto 
  • Kultti ry, Oulun ammattikorkeakoulu 
  • Lööppi ry, Jyväskylän yliopisto 
  • Media ry, Helsingin yliopisto 
  • MoMe ry, Turun ammattikorkeakoulu 
  • Skuuppi ry, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu 
  • Vostok ry, Tampereen yliopisto 

Katso myös

Kaikki uutiset

Muutoksia jäsenmaksun maksamiseen e-laskulla: Varmista oikea maksun määrä

Työsuhteinen jäsenen e-laskuun ei enää ole merkitty edellisen kuukauden maksettua summaa valmiiksi.

Nicaraguan uutispimennys syvenee: Valtaosa journalisteista on maanpaossa, loput hiljakseen

Ainoastaan pääkaupungista Managuasta löytyy jokunen itsenäinen media ja nekin altistuvat itsesensuurille ja valtion vakoilulle. Nicaraguan hallinto yhdistää useita sorron menetelmiä hiljentääkseen toimittajat: muun muassa pelottelua, takavarikointeja, vangitsemisia ja pakotettua maastamuuttoa.

Ylen itsensätyöllistäjä: Älä kiirehdi puitesopimuksesi uusimista – liitto neuvottelee parhaillaan työehdoista ja vähimmäispalkkioista

Neuvottelujen piirissä ovat myös ne itsensätyöllistäjät, jotka tekevät työtä Ylelle väliportaan, kuten osuuskunnan tai tuotantoyhtiön, kautta.