Uutiset / 27.03.2023

Lehdistön tes-neuvottelut käyntiin tänään

Medialiiton edustajat (vasemmalla) ja Journalistiliiton edustajat (oikealla) käynnistelivät neuvotteluja lehdistön sopimuksesta Journalistiliiton toimistolla. Kuva: Mika Heijari Kuva:
Neuvottelut lehdistön uudesta työehtosopimuksesta ovat käynnistyneet tänään maanantaina 27. maaliskuuta. Journalistiliitto neuvottelee sopimuksesta Medialiitto ry:n kanssa. Tänään on neuvoteltu Journalistiliiton toimistolla. Seuraavan kerran neuvotellaan 5.4. Tavoitteena on saada lehdistölle uusi sopimus huhtikuun loppuun mennessä. Sopimus koskee lehdistön työntekijöitä sanoma-, paikallis- ja aikakauslehdissä sekä uutis- ja kuvatoimistoissa. Sopimuksen piirissä on noin 3000 Journalistiliiton jäsentä. Edellinen lehdistön sopimus tehtiin kesäkuun alussa viime vuonna. Katso täältä tiedot neuvottelujen etenemisestä.

Katso myös

Kaikki uutiset

Muutoksia jäsenmaksun maksamiseen e-laskulla: Varmista oikea maksun määrä

Työsuhteinen jäsenen e-laskuun ei enää ole merkitty edellisen kuukauden maksettua summaa valmiiksi.

Nicaraguan uutispimennys syvenee: Valtaosa journalisteista on maanpaossa, loput hiljakseen

Ainoastaan pääkaupungista Managuasta löytyy jokunen itsenäinen media ja nekin altistuvat itsesensuurille ja valtion vakoilulle. Nicaraguan hallinto yhdistää useita sorron menetelmiä hiljentääkseen toimittajat: muun muassa pelottelua, takavarikointeja, vangitsemisia ja pakotettua maastamuuttoa.

Ylen itsensätyöllistäjä: Älä kiirehdi puitesopimuksesi uusimista – liitto neuvottelee parhaillaan työehdoista ja vähimmäispalkkioista

Neuvottelujen piirissä ovat myös ne itsensätyöllistäjät, jotka tekevät työtä Ylelle väliportaan, kuten osuuskunnan tai tuotantoyhtiön, kautta.