Uutiset / 18.01.2012

Kuvat ja tarinat talteen Keski-Suomessa

Keski-Suomen Journalistit ry viettää 90-vuotisjuhlaansa lauantaina 19. toukokuuta. Juhlaan mennessä valmistuu 90-vuotisjuhlajulkaisu, johon kaivataan jäseniltä pikaista apua.

Hallituksen nimeämä historiatoimikunta on tilannut teokseen artikkelit yhdeltätoista kirjoittajalta. Näiden lisäksi historiatoimikunta pyytää yhdistyksen jäseniltä lyhyitä anekdootteja, kaskuja ja muita pikkutarinoita teosta täydentämään.

Jäseniltä toivotaan myös kaikenlaisia yhdistyksen toimintaan liittyviä valokuvia ja piirroksia. Erityisesti Kotaniemeen liittyvistä valokuvista on tarkoitus tehdä näyttely nettiin yhdistyksen sivuille.

Kirjasta mahdollisesti yli jäävä aineisto tallennetaan yhdistyksen arkistoon myöhempää historiankirjoitusta varten.

Kuvilla ja teksteillä on kiire. Nyt heti toimeksi. Lähetä tarinat ja kuvat joko os. Jarkko Mänttäri Viilukuja 3 A 32 40100 Jyväskylä tai digitaalisessa muodossa sähköpostitse osoitteeseen jarkko.manttari@kansanuutiset.fi
 


Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.