Uutiset / 16.10.2014

JSN:ltä vain yksi langettava

Julkisen sanan neuvosto antoi 15.10. pitämässään kokouksessa vain yhden langettavan päätöksen. Sen sai Etelä-Saimaa, joka oli lompakkovarkaista varoittelevassa verkkojutussaan julkaissut valokuvan ajokortista. Kuvassa näkyi ajokortin haltijan henkilötiedot allekirjoituksineen.

Kantelun tehneen ajokortin haltijan mukaan hänen yksityiselämän suojaansa on loukattu törkeästi, koska ”henkilötietoja voidaan käyttää väärin, esimerkiksi taloudellista etua haettaessa”. Kuva ehti olla verkossa puoli vuorokautta, ja se poistettiin vasta kantelijan pyynnöstä.

Etelä-Saimaa sai samassa kokouksessa myös vapauttavan päätöksen. JSN kertoo tiedotteessaan "melkeinpä kiitelleensä" Etelä-Saimaata jutusta, joka kertoi suureen rakennushankkeeseen liittyvistä epäkohdista. Jutussa kuultiin myös kantelijaa, joka olisi halunnut selvittää omia näkemyksiään vielä jutun jälkeen. Etelä-Saimaa torjui kantelijan kirjoituksen liian pitkänä.

Lapuan Sanomat, Ilkka ja Pohjalainen saivat vapauttavan päätöksen samasta uutisaiheesta. Lehdet olivat kertoneet törkeistä talousrikoksista tuomitun henkilön nimen. JSN toteaa näiden päätösten perusteluissa, että "vankeusrangaistuksen, liiketoimintakiellon ja satojen tuhansien eurojen korvausten sekä tuomitun vastuullisen aseman perusteella nimen paljastaminen ei ollut kohtuutonta."

Päätökset löytyvät JSN:n verkkosivuilta.


Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.