Uutiset / 16.10.2014

JSN:ltä vain yksi langettava

Julkisen sanan neuvosto antoi 15.10. pitämässään kokouksessa vain yhden langettavan päätöksen. Sen sai Etelä-Saimaa, joka oli lompakkovarkaista varoittelevassa verkkojutussaan julkaissut valokuvan ajokortista. Kuvassa näkyi ajokortin haltijan henkilötiedot allekirjoituksineen.

Kantelun tehneen ajokortin haltijan mukaan hänen yksityiselämän suojaansa on loukattu törkeästi, koska ”henkilötietoja voidaan käyttää väärin, esimerkiksi taloudellista etua haettaessa”. Kuva ehti olla verkossa puoli vuorokautta, ja se poistettiin vasta kantelijan pyynnöstä.

Etelä-Saimaa sai samassa kokouksessa myös vapauttavan päätöksen. JSN kertoo tiedotteessaan "melkeinpä kiitelleensä" Etelä-Saimaata jutusta, joka kertoi suureen rakennushankkeeseen liittyvistä epäkohdista. Jutussa kuultiin myös kantelijaa, joka olisi halunnut selvittää omia näkemyksiään vielä jutun jälkeen. Etelä-Saimaa torjui kantelijan kirjoituksen liian pitkänä.

Lapuan Sanomat, Ilkka ja Pohjalainen saivat vapauttavan päätöksen samasta uutisaiheesta. Lehdet olivat kertoneet törkeistä talousrikoksista tuomitun henkilön nimen. JSN toteaa näiden päätösten perusteluissa, että "vankeusrangaistuksen, liiketoimintakiellon ja satojen tuhansien eurojen korvausten sekä tuomitun vastuullisen aseman perusteella nimen paljastaminen ei ollut kohtuutonta."

Päätökset löytyvät JSN:n verkkosivuilta.


Katso myös

Kaikki uutiset

Valtuusto linjaa liiton talouden tasapainottamisen keinoja

Liiton hallitus esittää mahdollisiksi säästökohteiksi muun muassa kansainvälistä toimintaa, koulutusta sekä Journalistin freelancereilta ostamia sisältöjä. Lisäksi valtuuston arvioitavaksi on tulossa, voitaisiinko eläkeläisten ja opiskelijoiden jäsenmaksua nostaa ja tarjoaako liitto jatkossa jäsenille vapaa-ajan tapaturmavakuutusta.

Helatorstai vaikuttaa liiton palveluihin

Helatorstaita vietetään 14. toukokuuta. Silloin Journalistiliiton toimisto on suljettuna, samoin jäsenpalvelumme ja lakineuvontamme. 

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.