Kannanotot / 26.05.2023

Journalistiliitto: Sama korvaus samasta työstä

Journalistiliiton valtuusto vaatii samantasoista korvausta samasta työstä. Käytännössä freepalkkiot ovat pysyneet ennallaan ainakin vuodesta 2009. Freelancerit tekevät silti töitä toimituksissa ja alalla rinta rinnan työsuhteisten kanssa. Inflaatio kurittaa myös freelancereita. Kunnon korvauksiin velvoittaa myös uusi tekijänoikeuslaki: lain nojalla teoksen tai työn tekijälle on maksettava asianmukainen ja oikeasuhteinen korvaus. Euroopan komissio antoi syyskuussa suuntaviivat, joiden mukaan kollektiivinen neuvotteluoikeus on mahdollista myös itsensätyöllistäjille. Näistä linjauksista pidämme kiinni. Keväällä Journalistiliitto neuvotteli jo historiallisen av-käännösyritysten työehtosopimuksen, jossa sovittiin ensi kertaa Suomessa työehtosopimuksella yksinyrittäjien vähimmäispalkkiosta. Muutoksessa kyse on mannerlaattojen liikkeen kaltaisesta murroksesta työmarkkinoilla. Asian ympärillä käydään sekä laintulkinnallista että henkistä taistelua esimerkiksi Medialiiton ja toimeksiantajien kanssa. Työtä itsensätyöllistäjien kollektiivisen neuvotteluoikeuden eteen tulee jatkaa. Journalistiliitto tekee yhteistyötä muiden liittojen kanssa, jotta kollektiivinen neuvotteluoikeus toteutuu. Journalistiliitossa freelancereiden aseman parantaminen on kaikkien asia. Se on myös työsuhteisten etu.

Katso myös

Kaikki uutiset

Järjestöt vetoavat tietokirjallisuuden valtionrahoituksen kasvattamiseksi

Valtion kirjallisuuden tukemiseen kohdistamista kirjastoapurahoista 90 prosenttia jaetaan kaunokirjallisuuden ja 10 prosenttia tietokirjallisuuden tekijöille. Valtaosa Suomessa julkaistavasta kirjallisuudesta on tietokirjallisuutta; tällä hetkellä tietokirjojen osuus on noin 70 prosenttia.

Suoratoistopalveluiden investointivelvoitteen on tuotava työtä Suomeen 

Journalistiliitto vaatii, että av-alan investointivelvoite rakennetaan niin, että se lisää kotimaista tuotantoa, työllisyyttä ja turvaa tekijöiden oikeudet. Liiton mukaan pelkkä velvoitteen käyttöönotto ei riitä, jos raha ei ohjaudu aidosti Suomeen tehtävään työhön.

Keskusjärjestöt vetoavat päättäjiin lukutaidon pelastamiseksi

Järjestöjen yhteisen julkilausuman mukaan lukutaidon kriisi on yhteiskunnan kestävyyskyvyn kannalta valtava ongelma, johon on pikaisesti haettava korjaustoimia. Journalistiliitto on mukana vetoomuksessa.