Uutiset / 15.01.2024

Journalistiliitto: Maalittaminen on henkistä pahoinpitelyä

Ylen vuorovaikutuspäällikkö Sami Koivisto joutui voimakkaan maalituskampanjan kohteeksi jaettuaan sosiaalisessa mediassa Ylen hallituksen puheenjohtajan Matti Apusen vastauksen Jussi Halla-Ahon esittämiin väitteisiin Ylestä. Koivisto kirjoitti omassa saatteessaan kriittisesti Jussi Halla-Ahosta. Tämän jälkeen Koivisto sai tuhansia viestejä, joista monet olivat erittäin asiattomia.

Journalistiliitto ilmaisee tukensa Koivistolle ja muistuttaa, että Yleisradiota ja mediaa saa ja pitää kritisoida, mutta maalittaminen ei ole kritiikkiä vaan henkistä pahoinpitelyä, jonka tavoite on tyrehdyttää asiallinen keskustelu. Journalistien ja mediatyöntekijöiden maalittaminen voi johtaa itsesensuuriin ja kaventaa yhteiskunnallista keskustelua. Maalittaminen on uhka demokratialle ja se tulee ottaa vakavasti.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto hyväksyi ostotarjouksen Saariselän lomapaikasta – jo tehdyt lomavaraukset pysyvät voimassa

Saariselän lomapaikkoihin ei voi enää tehdä uusia varauksia. Lomailla voi yhä Vierumäellä ja yhdistysten omissa lomapaikoissa.

Journalistiliitto ja SFJ lausuivat työttömyysturvan yhdistelmävakuutusta koskevasta lakiesityksestä

Yhdistelmävakuutuksella voisi vakuuttaa laajasti niin palkkatyötä, yrittäjyyttä kuin apurahatyöskentelyä työttömyyden varalta. Eistyksessä on kuitenkin myös ongelmia.

Journalistiliitto haluaa seuraavalta hallitukselta toimia kotimaisen median ja kulttuurin tukemiseksi 

Journalistiliiton hallitusohjelmatavoitteissa vuosille 2027–2030 ehdotetaan useita käytännön toimia, joilla hallitus voisi tukea kotimaista media- ja kulttuurialaa.