Uutiset / 20.12.2019

Journalistiliitto Korkeimman oikeuden päätöksestä: ”Korostaa lähdesuojan tärkeyttä”

Korkeimman oikeuden tänään antaman päätöksen mukaan poliisi ei voi hyödyntää toimittajan kodista takavarikoitua aineistoa Puolustusvoimia koskevassa tietovuodon rikostutkinnassa. Päätöksen mukaan aineiston käyttö voisi johtaa toimittajan tietolähteen paljastumiseen. Korkein oikeus kumosi aiemman hovioikeuden päätöksen aineiston hyödyntämisestä. Kyse oli Helsingin Sanomien toimittajan Puolustusvoimien Viestikoelaitoksesta tekemästä jutusta, joka julkaistiin joulukuussa 2017. Toimittajaa epäiltiin turvallisuussalaisuuden paljastamisesta. ”Päätös korostaa journalistisen työn lähdesuojan tärkeyttä”, sanoo Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. ”On hyvä, että asia on nyt testattu korkeimmassa oikeudessa. Kyse on merkittävästä ennakkopäätöksestä. Lähdesuoja on lehdistönvapauden ja yhteiskunnan demokratian kannalta ensiarvoisen tärkeä asia. Lähdesuoja takaa sen, että ihmiset uskaltavat paljastaa väärinkäytöksiä ja epäkohtia.” Viranomaisten toiminnan takia Suomen sijoitus viime vuoden Toimittajat ilman rajoja -järjestön kansainvälisessä lehdistönvapautta mittaavassa listauksessa heikkeni. Lähdesuoja vaarantui, kun poliisi takavarikoi toimituksellista aineistoa. Korkein oikeus päätti aiemmin, että kotietsintä oli laillinen. Nyt ratkaistiin, saiko toimittajan muistitikulla ollutta aineistoa käyttää tutkinnassa. KKO:n päätös https://korkeinoikeus.fi/fi/index/ennakkopaatokset/precedent/1576742887583.html

Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.