Uutiset / 17.08.2018

Journalistiliitto kannattaa STT-tukea

Journalistiliitto on antanut liikenne- ja viestintäministeriölle lausuntonsa kansalliselle uutistoimistolle esitetystä tuesta. Liitto kannattaa STT:lle esitettyä tukea. Esitys on valtioneuvoston heinäkuun alussa hyväksymän mediapoliittisen ohjelman mukainen. Kansallisen uutistoimiston tukeminen on nimenomaisesti kirjattu ohjelmaan. Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho pitää tukea tervetulleena. "Median suurimmat kilpailijat ovat Suomessakin globaalit toimijat kuten Facebook ja Google. Tuki auttaa suomalaista oikeaa mediaa kilpailussa myös näitä vastaan." Aho toteaa STT:n tukemisen olevan myös hyvä disinformaation ehkäisemisen keino. "Informaatiovaikuttamisen mahdollisuudet ovat pienemmät, kun kansalaisille on tarjolla tietoon perustuvaa informaatiota", Aho sanoo. Journalistiliiton lausunnossa todetaan myös STT:n ympärivuorokautisen, eri aihealueita kattavan uutispalvelun ruokkivan kotimaisen median monimuotoisuutta. "Sen merkitys myös pienemmille alueellisille mediatoimijoille on suuri, ja tätä kautta se tukee paikallisjournalismia", paperissa muotoillaan.  

Katso myös

Kaikki uutiset

Pakistan vaikeuttaa toimittajien työskentelyä – rajoitukset herättävät kansainvälistä arvostelua

Ulkomaisten tiedotusvälineiden toimittajien on haettava viranomaisilta lupa matkustaa maan kolmen suurimman kaupungin ulkopuolelle. Eri järjestöjen mukaan uudet määräykset vaikeuttavat riippumatonta uutisointia erityisesti Kashmirista ja heikentävät maan lehdistönvapauden tilaa.

Kenelle sinä antaisit Sananvapauden miekan?

Sananvapauden kunniastipendi annetaan liiton jäsenelle, joka on toiminut journalistina erityisen ansiokkaasti ja esimerkillisesti. Stipendi on suuruudeltaan 5000 euroa ja siihen liittyy myös symbolinen Sananvapauden miekka.

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille.