Uutiset / 01.04.2026

Journalistiliitto ja SFJ lausuivat työttömyysturvan yhdistelmävakuutusta koskevasta lakiesityksestä


Suomen hallitus haluaa parantaa muun muassa osa-aikayrittäjien ja luovien alojen työttömyysturvaa ottamalla käyttöön yhdistelmävakuutuksen. Toteutuessaan se tarkoittaisi, että työttömyyden varalta voisi vakuuttaa sekä palkkatyötä että yrittäjätyötä ja lisäksi apurahatyöskentelyä. Tällä hetkellä työttömyysturva koskee vain palkkatyötä tai yrittäjätyötä, mutta ei molempia samalla kertaa.

Journalistiliitto ja Suomen freelance-journalistit jättivät sosiaali- ja terveysministeriölle lausuntonsa hallituksen esityksestä tällä viikolla. Lausunnoissa pidettiin hyvänä muun muassa sitä, että yhdistelmävakuutuksella voisi vakuuttaa laajasti työskentelyä työttömyyden varalta, mutta nostettiin esiin myös ongelmakohtia.

”Esityksen merkittävin ongelmakohta liittyy siihen, ettei se sisällä muutoksia työttömyysetuuden työvoimapoliittisia edellytyksiä koskevaan lainsäädäntöön. Se, että yhdistelmävakuutus mahdollistaisi aiempaa laajemmalle joukolle työssäoloehdon täyttymisen, ei yksin riitä motiiviksi vakuutuksen ottamiseen, jos työvoimapoliittiset edellytykset etuuden saamiselle eivät täyty”, lausunnoissa lukee.

KEHA-keskus vastaa työttömyysturvan työvoimapoliittisten edellytysten arvioinnista harkintaa vaativissa tapauksissa. Käytännössä se tarkoittaa esimerkiksi sen arvioimista, onko yrittäjyys sivu- vai päätoimista.

Työ- ja elinkeinoministeriö julkaisi maaliskuun alussa selvityksen, jossa se muun muassa kiinnittää KEHA-keskuksen huomiota siihen, että yrittäjien työvoimapoliittisia lausuntoja on perusteltu osin puutteellisesti yritystoiminnan työmäärän osalta. Vaikka henkilöllä ei olisi lainkaan yritystoiminnan aikaista työhistoriaa tai päätoimista opiskelua, yritystoiminta voi ministeriön mukaan olla sivutoimista työmäärän perusteella.

Journalistiliiton ja Suomen freelance-journalistien lausunnoissa todetaankin, että työvoimaviranomaisten tulkintaa etenkin siitä, milloin henkilö voidaan katsoa sivutoimiseksi yrittäjäksi, tulisi muuttaa selvityksen mukaisesti.

Lausuntokierros päättyi eilen 31.3.2026. Kaikki annetut lausunnot löytyvät lausuntopalvelusta. Hallituksen odotetaan antavan esityksen eduskunnalle kesäkuussa.

Journalistiliiton ja SFJ:n lausuntoon voit tutustua tarkemmin täällä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto pohtii eläkeläisjäsenmaksun nostamista vähimmäismaksun tasolle

Maksun korottamisesta päättää liiton valtuusto. Sitä ennen siihen saavat ottaa kantaa liiton jäsenyhdistykset.

Kaipaatko virkistystä? Hae stipendiä!

Journalistiliiton jäsenten virkistysstipendit ovat haettavissa syys-lokakuussa. Stipendi oikeuttaa viikon maksuttomaan oleskeluun Vierumäen lomatalossa. Voit hakea myös 500 euron arvoista stipendiä, jonka voi käyttää Lomarenkaan valikoimasta löytyvän kohteen majoituskuluihin.

Lokakuussa liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena lokakuun alusta alkaen tulee palkankorotuksia lehdistöön sekä elokuva- ja televisiotuotantoalalle.