Uutiset / 13.08.2020

Journalistiliitto huolissaan Valko-Venäjän tilanteesta: Suomen tuomittava väkivalta tiedonvälitystä kohtaan

Journalistiliitto on huolissaan Valko-Venäjän tilanteen kärjistymisestä ja työtään tekevien journalistien kohtelusta Valko-Venäjällä. Poliisi on tukahduttanut presidentinvaalien jälkeisiä protesteja väkivallalla. Väkivalta on suunnattu myös ja paikoin erityisesti vapaata tiedonvälitystä vastaan ja ainakin 25 journalistia on pidätetty ja monia muita vastaan on käytetty väkivaltaa. Journalistiliitto toivoo Suomen ulkoministerin ja hallituksen tuomitsevan väkivallan journalisteja ja vapaata tiedonvälitystä vastaan Valko-Venäjällä. Pohjoismaiden ja Baltian maiden ulkoministerit ovat jo tehneet kannanoton Valko-Venäjän tilanteesta. Journalistit ja vapaa media ovat jo ennestään työskennelleet erittäin vaikeissa olosuhteissa Valko-Venäjällä. Paikallinen riippumaton journalistijärjestö BAJ (Belarusian Association of Journalists) on raportoinut hyökkäyksistä heitä vastaan. Tällaista ei ole koskaan aiemmin tapahtunut.

Katso myös

Kaikki uutiset

67 kuollutta, 135 kadonnutta – journalistien ja mediatyöntekijöiden karmea vuosi 2025  

Suurimmat lehdistönvapauden viholliset ovat Venäjän presidentti Vladimir Putin, Taliban-johtaja Haibatullah Akhundzada Afganistanissa, Israelin armeija, Myanmarin de facto sotilashallinto sekä Jalisco New Generation -huumekartelli Meksikossa.  

Journalistiliitto kannattaa yrittäjien eläkeuudistuksen päälinjaa – vaatii hienosäätöä

Freelancer-jäsenten näkökulmasta se, että Yel-maksu jatkossa määräytyisi verotettavan ansiotulon kautta alan työsuhteisen työntekijän kuukausittaisen mediaaniansion sijaan, olisi haluttu muutos parempaan suuntaan.

Journalistiliitto: STT:n rapautuminen uhkaa kansalaisten oikeutta tietoon

STT on ilmoittanut aloittavansa muutosneuvottelut, joiden seurauksena työnsä voi menettää 25 työntekijää. Neuvottelut koskevat 88 työntekijää.