Uutiset / 30.11.2023

Journalistiliiton valtuusto keskusteli Petterssonin luottamuksesta: enemmistö ei antanut tukea

Journalistiliiton valtuuston syyskokous ei antanut tänään 30.11. luottamustaan Maria Petterssonille Journalisti-lehden päätoimittajana.

Valtuusto äänesti luottamuksesta viisituntisen keskustelun jälkeen.

Valtuutetuista 33 ei antanut luottamustaan Petterssonille. 32 antoi luottamuksensa. Yksi äänesti tyhjää.

Äänestystulos ei ole osapuolia velvoittava. Valtuusto ei voi erottaa liiton työntekijöitä. Työsuhteista päättää liiton hallitus. Pettersson on työsuhteessa liittoon.

Journalistiliiton valtuuston puheenjohtaja Antti Laakso sanoo, että päätös ei ole juridinen. “Kyseessä on valtuuston kannanotto, enkä osaa vielä arvioida sitä, mitä äänestyksestä seuraa.”

Liitolta tulee tänään torstaina vielä toinen tiedote, jossa avataan valtuuston käymää laajaa keskustelua asiasta.

Valtuuston kokous jatkuu vielä huomenna perjantaina 1.12.

Uutista muokattu 19.15, lisätty Antti Laakson kommentti.


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: EU-rahoituksen leikkaaminen kurjistaa media- sekä elokuva- ja tv-alaa

Eurooppalaiset media- ja kulttuurijärjestöt ovat huolissaan EU-tasoisen rahoituksen leikkausuhasta. Suomen Journalistiliitto on liittynyt mukaan järjestöjen yhteiseen kannanottoon, joka on luovutettu Euroopan neuvostolle.

Kysyimme sadalta mediapäättäjältä: Kaksi lupasi nostaa freen palkkioita

”Freelle kuuluu samanlainen korotus kuin median vakituiselle työntekijälle. Tulemme jatkossakin muistuttamaan palkkioiden korottamisesta vastaavasti. Edelleen pyrimme myös sopimaan lehtien kanssa palkkioiden korotuksista ja muista ehdoista”, sanoo edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

Sisäpiiritietoja ei pidä piilottaa hallinnollisen taakan varjolla

Eduskunta käsittelee parhaillaan hallituksen esitystä sijoituspalvelulain muuttamiseksi. Hallitus haluaa kumota sijoituspalveluyritysten velvollisuuden ylläpitää sisäpiirirekisteriä sekä sijoituspalveluyritysten sisäpiiriläisten velvollisuuden tehdä sisäpiiri-ilmoituksia. Esitystä perustellaan hallinnollisen taakan keventämisellä. Ammattiliitto Pro ja Journalistiliitto eivät perusteluja niele.