Uutiset / 30.11.2023

Journalistiliiton valtuusto keskusteli Petterssonin luottamuksesta: enemmistö ei antanut tukea

Journalistiliiton valtuuston syyskokous ei antanut tänään 30.11. luottamustaan Maria Petterssonille Journalisti-lehden päätoimittajana.

Valtuusto äänesti luottamuksesta viisituntisen keskustelun jälkeen.

Valtuutetuista 33 ei antanut luottamustaan Petterssonille. 32 antoi luottamuksensa. Yksi äänesti tyhjää. 

Äänestystulos ei ole osapuolia velvoittava. Valtuusto ei voi erottaa liiton työntekijöitä. Työsuhteista päättää liiton hallitus. Pettersson on työsuhteessa liittoon. 

Journalistiliiton valtuuston puheenjohtaja Antti Laakso sanoo, että päätös ei ole juridinen. “Kyseessä on valtuuston kannanotto, enkä osaa vielä arvioida sitä, mitä äänestyksestä seuraa.”

Liitolta tulee tänään torstaina vielä toinen tiedote, jossa avataan valtuuston käymää laajaa keskustelua asiasta.  

Valtuuston kokous jatkuu vielä huomenna perjantaina 1.12.

Uutista muokattu 19.15, lisätty Antti Laakson kommentti. 


Katso myös

Kaikki uutiset

Maanpakolaistoimitukset verkostoituvat Latinalaisessa Amerikassa

Työhön liittyvät turvallisuusriskit ja rajoitukset ovat ajaneet yhä useampia journalisteja ja viestimiä maanpakoon Latinalaisessa Amerikassa. Uusi yhteistyöverkosto (Relpex) pyrkii helpottamaan paenneiden työtä ja oloa.

Lehdistön ja kustannustoimittajien uudet sopimukset: Palkat nousevat, tasa-arvoiset perhevapaat, itsensätyöllistäjien neuvottelut

Lue tarkemmin, miten lehdistön ja kustannustoimittajien palkat nousevat sopimuskaudella.

Vastaa Kopioston verkkokyselyyn ja anna oma näkemyksesi tekoälyn käytöstä luovalla alalla

Kyselyllä selvitetään tekoälyyn liittyviä uhkia ja huolia sekä toisaalta sen luomia mahdollisuuksia luovalla alalla.