Uutiset / 02.08.2022

Journalistiliiton toimisto taas auki – lakineuvontaa pidemmin palveluajoin

Journalistiliiton toiminta siirtyy kesästä syyskauteen. Liiton toimisto on jälleen auki heinäkuisen kiinniolon jälkeen. Toimistolla Hakaniemessä Säästöpankinranta 2 A:ssa voi käydä arkisin toimistoaikaan. Käynnistä kannattaa sopia aina etukäteen, näin varmistat, että tavoittelemasi henkilö on paikalla. Jäsenille tarjottava maksuton lakineuvonta on jälleen avoinna arkisin kello 13-16. Heinäkuussa palvelu oli tunnin lyhyempi. Lakineuvontamme auttaa sinua esimerkiksi työsuhteeseen, freelancer-työn ehtoihin tai työhösi liittyvään lainsäädäntöön liittyvissä asioissa. Neuvontaa saat soittamalla numeroon 044 7555 000. Jäsenasiapäivystyksemme neuvoo sinua esimerkiksi pressikorttia, jäsenmaksuja tai yhteys-, työpaikka- ja muita tietojasi koskevissa kysymyksissä. Saat asiantuntijamme kiinni arkisin kello 9-11.30 numeroista 050 366 3501 tai 040 752 5372. Katso liiton kaikki yhteystiedot täältä.

Katso myös

Kaikki uutiset

Valtuusto linjaa liiton talouden tasapainottamisen keinoja

Liiton hallitus esittää mahdollisiksi säästökohteiksi muun muassa kansainvälistä toimintaa, koulutusta sekä Journalistin freelancereilta ostamia sisältöjä. Lisäksi valtuuston arvioitavaksi on tulossa, voitaisiinko eläkeläisten ja opiskelijoiden jäsenmaksua nostaa ja tarjoaako liitto jatkossa jäsenille vapaa-ajan tapaturmavakuutusta.

Helatorstai vaikuttaa liiton palveluihin

Helatorstaita vietetään 14. toukokuuta. Silloin Journalistiliiton toimisto on suljettuna, samoin jäsenpalvelumme ja lakineuvontamme. 

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.